• Prof. Edmund Wnuk-Lipiński
  Ogromna strata dla świata polskiej nauki i kultury. "Dzisiaj rano zmarł nasz przyjaciel Edmund Wnuk-Lipiński. Twórca wielu instytucji naukowych i publicznych" - napisała Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Profesor Wnuk-Lipiński od lat zmagał się z ciężką chorobą.
 • Prof. Marcin Król
  Obejrzeliśmy w telewizji nagrodzony Oskarami (2006) i wieloma innymi nagrodami film „Miasto gniewu” o – dla tych, co nie widzieli – komplikacjach rasowych i kulturowych oraz kłopotach z adaptacją imigrantów w Los Angeles. Film jest beznadziejnie dydaktyczny i generalnie fatalny, a mimo to w Stanach Zjednoczonych wywołał olbrzymią sensację i poruszenie. W kraju, w którym bardzo skomplikowane problemy wielokulturowości są ciągle rozważane, o których uczy się w szkołach i gdzie tolerancja jest prawie obowiązkowa, a instytucje państwa i samorządu muszą wspierać wielokulturowość (czy wręcz wielorasowość). I zastanowiłem się, jak to będzie wyglądało w Polsce, która przez ostatnie kilkadziesiąt lat praktycznie tych problemów nie miała, a i tak czytam w Onecie wypowiedź obywatela, który uważa, iż cały polski rząd to bez wyjątku Żydzi.
 • Prof. Henryk Domański
  Od kilkunastu godzin socjologa poszukiwała policja. Profesor Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk prawdopodobnie, jak to miał w zwyczaju, wyszedł pobiegać. Odnalazł się po południu. Jest w jednym z warszawskich szpitali.
 • Polska mentalność?
  Polskie oznacza dla nas złe, gorsze i najgorsze. A przecież korupcja, kłótnie polityków czy upadająca służba zdrowia to rzeczy powszechne na całym świecie.
 • Minister finansów Jacek Rostowski i premier Donald Tusk
  Celem planowanej reformy jest przede wszystkim zmniejszenie deficytu, a nie realna naprawa systemu emerytalnego - tak socjolog prof. Henryk Domański skomentował w PR24 rządowe propozycje zmian w emeryturach, które na konferencji prasowej przedstawił minister finansów Jacek Rostowski.
 • Dzieciobójstwo w większości kultur uważane jest za wielką zbrodnię.- podkreśla socjolog prof. Ireneusz Krzemiński. Komentując dzisiejszy wyrok na Katarzynę W., badacz mówi o potrzebie namysłu nad przyczynami tego typu zbrodni.
 • Jarosław Gowin
  Socjolog Andrzej Rychard nie ma wątpliwości. Były minister sprawiedliwości decydując się na zawieszenie członkostwa w PO udowodnił, że to on ustala, jakimi problemami aktualnie będzie zajmowała się Platforma.
 • Notowania Platformy spadają wskutek wielu drobnych zaniechań. PiS bez pomysłu, choć umiejętnie manipuluje wizerunkiem. Tak profesor Andrzej Rychard ocenia ostatnie wydarzenia na polskiej scenie politycznej. Socjolog udzielił wywiadu miesięcznikowi "The Warsaw Voice".
 • Donald Tusk
  Socjolog wkłada kij w mrowisko. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jadwiga Staniszkis przekonuje, że premier Donald Tusk powinien być "symbolicznym przewodniczącym PO", a władzę oddać komu innemu. Na tym jednak nie kończy.
 • Donald Tusk
  Przewaga PiS nad PO może być trwała. Nie wynika to ze zwiększonej aktywności ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego lecz z błędów rządu Donalda Tuska - oceniają zgodnie socjologowie z którymi rozmawiał Informacyjna Agencja Radiowa. Z kilku ostatnich badań wynika, że największe poparcie wśród wyborców ma PiS a nie Platforma Obywatelska.