• Wizualizacja kanału przez Mierzeję Wiślaną
  W tym miesiącu rusza przetarg na projekt przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Wykuwa się specustawa, a od 2018 r. rząd zamierza szukać wykonawcy. Nowy kanał żeglugowy, który połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, ma pochłonąć prawie 900 mln zł. Rząd uznał, że warto ponieść taki wydatek, żeby uniezależnić się od Rosjan.
 • Protest przeciwników elektrowni wiatrowych
  Na konferencji prasowej poseł Prawa i Sprawiedliwości Henryk Kowalczyk powiedział, że dziś na komisji rolnictwa ludowcy zgłosili poprawkę za namową lobbysty.
 • "To było pozorowanie kontroli" - tak eksperci komentują sposób, w jaki nadzór budowlany sprawdzał, czy autostrada A2 jest już gotową drogą, czy też wciąż placem budowy. W tym drugim wypadku trzeba byłoby ją zamknąć. By tego uniknąć, nadzór udawał, że kontroluje, a GDDKiA w tym czasie nadrabiało budowlane zaległości - mówią specjaliści.
 • Trybunał Konstytucyjny
  Szybka ścieżka inwestycyjna jest niekonstytucyjna. O nowe drogi, dworce i lotniska będzie teraz dużo trudniej.
 • Sławomir Nowak
  Sprawdza się czarny scenariusz, o którym DGP ostrzegał przed dwoma tygodniami. Mimo padających przed Euro 2012 zapewnień ze strony ministra Sławomira Nowaka specustawa, która miała pomóc podwykonawcom pracującym przy budowie dróg, nie obejmie wielu z nich. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad interpretuje ją w sposób, który pozwala na zapłatę tylko niewielkiej grupie firm, np. ochraniających budowy czy dostarczających kruszywa.
 • Prezydent Bronisław Komorowski
  Ta ustawa ma uratować podwykonawców budujących drogi. Trafiła wreszcie na biurko prezydenta, który ją podpisał. Ma jednak pewne zastrzeżenia - więc skierował część zapisów do Trybunału Konstytucyjnego.
 • Specustawa wprowadza m.in. sądy na stadionach i kary za noszenie niebezpiecznych narzędzi
  MSWiA skierowało do Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt specustawy dot. Euro 2012. "Chcielibyśmy, aby projekt trafił pod obrady Komitetu jeszcze w tym tygodniu" - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.