• Piotr Gliński i byli więźniowie obozu
  "Mauthausen-Gusen to drugi Katyń i nigdy o tym nie zapomnimy" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przy wejściu do sztolni Bergkristall podczas uroczystości upamiętniających wyzwolenie niemieckich obozów koncentracyjnych w Gusen i Mauthausen.
 • Demonstracja antyfaszystowska
  Stołeczni policjanci zatrzymali mężczyznę, który w Warszawie w pierwszomajowym pochodzie „Narodowe Święto Pracy” maszerował w koszulce z symbolem SS - donosi Radio ZET.
 • Marsz środowisk narodowych w centrum Warszawy
  Obywatele RP złożyli zawiadomienia do prokuratury w związku z możliwością niedopełnienia obowiązków przez policjantów podczas "Szturmowego Święta Pracy 2018", zorganizowanego we wtorek w Warszawie przez organizacje nacjonalistyczne.
 • Helmut Kohl
  Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl jako początkujący polityk wspierał finansowo organizację pomagającą zbrodniarzom nazistowskim przebywającym w więzieniach - poinformował niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na nowo odkryte dokumenty.
 • Hełm SS
  Kancelaria prezydenta Sauli Niinisto podała, że fińskie władze zajmą się kwestią rzekomych zbrodni wojennych na ludności żydowskiej dokonanych przez Finów służących w jednostce Waffen-SS w czasie II wojny światowej na Ukrainie – informują w czwartek media.
 • Hełm SS
  Działania prokuratorów IPN dot. ścigania byłych SS-manów to ostatnia szansa na ich pociągnięcie do odpowiedzialności karnej - poinformował PAP pion śledczy IPN. O pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS prokuratorzy IPN zwrócili się do Interpolu.
 • Zbigniew Parafianowicz
  Odpowiedzialny za wstrzymanie prac ekshumacyjnych w Kostiuchnówce ukraiński urzędnik Swiatosław Szeremeta został wpisany przez Polskę do bazy danych SIS i tym samym objęty zakazem wjazdu na teren całej strefy Schengen. 18 listopada cofnięto go z punktu granicznego w Medyce, uznając za osobę niepożądaną. Władze konsularne Niemiec podważyły jednak decyzję Warszawy. Wczoraj Szeremeta, z wbitą w paszporcie wizą RFN, wylądował w Berlinie i tym samym bez problemu przekroczył granicę Unii Europejskiej.
 • Maria Szonert-Binienda
  Była konsul Maria Szonert-Binienda poinformowała PAP, że złożyła zawiadomienie do FBI ws. operacji specjalnej, która - jak podkreśla - została przeprowadzona przeciwko niej. Zaznaczyła, że m.in. zhakowano jej konto, rozprzestrzeniano zmanipulowane wpisy i zaatakowano pocztę elektroniczną.
 • Kibice Gamba Osaka
  Japoński klub piłkarski Gamba Osaka został ukarany grzywną w wysokości 2 mln jenów (około 12,4 tys. euro) za baner ze znakiem niemieckiej formacji nazistowskiej SS, jaki pojawił się na trybunach stadionu - poinformowała tamtejsza liga.
 • Basia Gajzler - zdjęcie wykonane w ramach badań rasowych w ośrodku Lebensborn / archiwum rodzinne Barbary Paciorkiewicz / zdjęcie z książki "Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci"
  "Grabież odbywała się w bardzo różnych sytuacjach. Oczywiście najłatwiej było przeczesywać sierocińce. Tam wpadali SSmani i wybierali dzieci które uznali za „wartościowe”. Te dzieci były następnie poddawane badaniom rasowym. Zdarzały się też przypadki, że dzieci były odbierane rodzinom zastępczym, a także biologicznym rodzicom". Anna Malinowska w książce "Brunatna kołysanka. Historie uprowadzonych dzieci" rozmawia z osobami, którym we wczesnym dzieciństwie Lebensborn próbował odebrać polską tożsamość, a następnie, w ramach "odnowienia krwi niemieckiej" oddał pod opiekę niemieckich rodzin. Co działo się z nimi po wojnie? Jak wyglądały metody Lebensbornu? Czy po powrocie do Polski zawsze czekali na nie kochający rodzice? Odpowiedzi na te pytania szukamy w rozmowie z autorką.