• Nie ma danych, które pozwoliłyby prognozować wystąpienie zespołu kruchości u seniorów
  Zespół kruchości objawiający się pogorszeniem sprawności fizycznej, niedożywieniem i większą podatnością na choroby wykazuje lub jest nim zagrożona prawie połowa osób w wieku co najmniej 65 lat – wyjaśniał profesor Tomasz Targowski z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji na zorganizowanej w instytucie konferencji naukowej.
 • Polskie społeczeństwo się starzeje. Potrzebni opiekunowie osób starszych
  Brakuje rozwiązań systemowych, standardów opieki domowej, brakuje również samych opiekunów. Nie mamy również świadomości skali problemu. Tymczasem polskie społeczeństwo starzeje się bardzo szybko. Już w 2050 roku będziemy w grupie najstarszych społeczeństw świata.
 • Wśród osób w Japonii, które przekroczyły 100 lat, 61.454 to kobiety, a 8.331 - mężczyźni
  W Japonii żyje obecnie rekordowo dużo stulatków – prawie 70 tysięcy. 88,1 procent z nich to kobiety – poinformowało w piątek japońskie ministerstwo zdrowia. Od ubiegłego roku liczba stulatków w 127-milionowym kraju wzrosła o 2014.
 • emeryt senior pieniadze
  1470 zł – tyle miałaby wynosić emerytura obywatelska. Dostawaliby ją nawet ci, którzy nigdy nie pracowali. A osoby z wyższymi świadczeniami przekazywałyby 10 proc. pieniędzy na rzecz uboższych od siebie.
 • Chorzy cierpiący na zaawansowaną chorobę Parkinsona nie muszą zamykać się w domu. Dzięki odpowiedniej terapii mogą prowadzić normalne życie i być aktywnym zawodowo – przekonuje dr Magdalena Boczarska-Jedynak z Instytutu Zdrowia w Oświęcimiu.
 • Karolina Korwin Piotrowska
  Karolina Korwin Piotrowska po raz kolejny rozprawa się z zakłamaniem wizerunku kobiet w mediach. Dziennikarka oburzona reakcjami na zdjęcia Frances McDormand z oskarowej gali krytykuje komentarze internautów.
 • Szczepienie. Pielęgniarka szczepi starszego mężczyznę
  Zwiększenie liczby geriatrów, współfinansowanie przez państwo opieki domowej nad seniorami, stworzenie specjalnej ścieżki leczenia bardzo starych osób – to tylko niektóre ze zmian koniecznych do poprawy opieki nad osobami starszymi, przekonują eksperci.
 • Narodowy Plan Alzheimerowski. Jak pomóc chorym na alzheimera?
  Jednodniowa hospitalizacja, szczegółowa diagnostyka w ramach poradni leczenia zaburzeń poznawczych oraz współpraca z POZ - to niektóre propozycje Ministerstwa Zdrowia, które docelowo miałyby pojawić się w Narodowym Planie Alzheimerowskim.
 • Edward Linde-Lubaszenko
  Edward Linde-Lubaszenko wyznał w rozmowie z „Faktem”, że zamierza intensywnie wykorzystać resztę swojego życia.
 • Odmładzanie
  Okresy rozwojowe rządzą się swoimi prawami, które dodatkowo upiększają cud życia i pozwalają je doceniać. Na ogół jednak nie zwracamy na to uwagi. Każdy węzeł rozwojowy przejawia się w tym, co uważamy za rzeczywistość jako problem, dlatego bardzo często swoją sytuację postrzegamy przez pryzmat tego, co mamy aktualnie do przepracowania. Nawet jeśli któryś w węzłów okazuje się nierozwiązywalny, po upływie pewnego czasu nie myślimy nawet o tym, by nad nim pracować, ale chętnie patrzymy w jego kierunku, wiedząc, że pewne rzeczy w nas samych pozostają niezmienne.