• Narodowe czytanie
    "Pozwolę sobie na lekką ironię. >Zażywny<, czyli tłumacząc na dzisiejszy język >tłuściutki<. Czyżby to była próba włożenia między wiersze >Narodowego Czytania< kampanii przeciw otyłości wśród dzieci? Raczej nie, więc, po co takie zabiegi" - mówi dr Sylwia Stano, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS o adaptacji "Przedwiośnia", które w tym roku będzie lekturą w ramach "Narodowego Czytania". 
  • Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie
    Raczej pozytywizm, niż romantyzm. Prędzej Żeromski, niż Mickiewicz. Wiersz? To by oznaczało rewolucję - przyglądamy się tematom maturalnym na egzaminie pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym i typujemy autorów, których dzieła mogą stać się tematem wypracowań.
  • Na maturze 2014 z języka polskiego będzie Mickiewicz - do takiego wniosku można dojść, analizując tematy maturalne z poprzednich lat. Romantyzm, a w szczególności twórczość naszego narodowego wieszcza jest bez dwóch zdań faworyzowana przez CKE. A rok temu jej zabrakło. Mało prawdopodobne zaś, by pojawiło się któreś z dzieł Stefana Żeromskiego - jego powieści maturzyści analizowali dwa ostatnie lata z rzędu.