• Londyn i brytyjska flaga
  Czy to będzie ostatni taki rocznik? Polscy studenci, którzy rozpoczną studia w Wielkiej Brytanii we wrześniu 2017 roku, będą jeszcze mieli prawo do kredyt na pokrycie czesnego na tych samych zasadach, jak ich brytyjscy koledzy. Co będzie później - tego już nie wiadomo. Wszystko zależy od ustaleń towarzyszących procedurze brexitu. Trwają negocjacje m.in. przedstawicieli unijnych państw, ale także i rektorów brytyjskich uczelni, z rządem Theresy May.
 • Studenci Uniwersytetu Cambridge
  Opłaty za naukę na wyspach mogą wzrosnąć nawet o jedną trzecią. Roczne czesne dla żaków spoza UE wynosi ponad 60 tys. zł.
 • Pusta sala wykładowa
  Ci, którzy wyjeżdżają po maturze za granicę, uczą się przede wszystkim gotowości na wyzwania. Wrócą, o ile nasz rynek pracy im je zaoferuje.
 • Nauka do egzaminu
  Choć początek czerwca to dla jednych okres przygotowań do wyczekiwanego, wakacyjnego odpoczynku – dla studentów jest to czas wytężonego wysiłku intelektualnego. Zdanie egzaminów podczas letniej sesji wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania merytorycznego, ale i wspomagającej koncentrację diety.
 • Absolwenci studiów
  Podwyżka opłat na brytyjskich uczelniach odwiodła Polaków od tamtejszych szkół. W roku 2010/2011 wybrało je 7,3 tys., w 2014 już o ponad 1 tys. mniej, bo 5,2 tys.
 • Studenci - zdjęcie ilustracyjne
  Tak wielkiej konkurencji o studenta jeszcze na Wyspach nie było. W Wielkiej Brytanii trwa właśnie druga runda rekrutacji na uczelnie wyższe. W tym roku o studentów biją się nawet najbardziej prestiżowe uczelnie na Wyspach.
 • Poznań
  To nieprawda, że poznaniacy to centusie, którzy przed wydaniem pieniędzy z troską oglądają każdą złotówkę. Są w stanie na przykład ufundować dowolnemu przyszłemu studentowi bezpłatny i dostatni rok życia w mieście nad Wartą.
 • Pedagodzy, specjaliści administracji publicznej i ekonomiści - to trzy z dziesięciu zawodów, najbardziej zagrożonych bezrobociem. I jednocześnie jedyne spośród nich, które wymagają wyższego wykształcenia.
 • Najgorsze kierunki studiów - filologia polska
  To może być dość zaskakujący ranking. Znajdują się tu bowiem bardzo popularne i uważane za prestiżowe kierunki studiów. Jednak o ich absolwentach coraz częściej mówi się, że niechybnie zasilą szeregi bezrobotnych. Oto subiektywny ranking kierunków studiów, po ukończeniu których poziom rozczarowania będzie największy.