• Klebsiella pneumoniae
  Na Pomorzu pojawiła się odporna na leczenie najsilniejszymi antybiotykami bakteria Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 - podało "Radio Gdańsk". 
 • Klebsiella pneumoniae, New Delhi
  Klebsiella pneumoniae typu NDM-1 – bo to jej właściwa nazwa – jest oporna na działanie wszystkich antybiotyków. Bakterie są organizmami żywymi, które potrafią szybko się namnażać i mutować, i w szybkim tempie kształcą się, jak uciekać przed antybiotykami. Pomagamy im w tym, nadużywając antybiotyków nie tylko w leczeniu, ale też w przemyśle czy hodowli zwierząt.
 • Bakteria Klebsiella pneumoniae. Kolonia wyhodowana w laboratorium
  Niepokojący przypadek śmierci kobiety zakażonej groźną bakterią opisano w magazynie „Morbidity and Mortality Weekly Report”. Choć lekarze doskonale wiedzą, co ją zabiło, nie wiedzą, jak opanować i wyleczyć taką infekcję.
 • Badanie w laboratorium
  Dzięki środkom zapobiegawczym w szpitalach na Mazowszu wygaszono większość ognisk epidemicznych zakażenia bakterią o nazwie New Delhi - powiedział dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
 • Pierwsza ofiara superbakterii w Belgii
  Bakteria wytwarzająca enzym o nazwie NDM-1 i odporna na niemal wszystkie antybiotyki stała się przyczyną śmierci w Belgii mężczyzny, który wrócił z Pakistanu, i zarażenia się w Czarnogórze drugiego, który trafił do belgijskiego szpitala. "Mimo zastosowania silnego antybiotyku pacjent zmarł" - powiedział jeden z lekarzy,