• Grenlandia
  Czy Grenlandia będzie próbowała uniezależnić się od Danii? Kopenhaga z niepokojem obserwuje posunięcia autonomicznego rządu tej wyspy, która postanowiła wdać się we flirt z Waszyngtonem.
 • Postępujący wzrost poziomu konsumpcji we wszystkich krajach biednych, pozostając nawet daleki od standardów w krajach bogatych, spowodowałby zużycie zasobów ziemi uniemożliwiające jakikolwiek trwały rozwój - pisze w "DGP prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber.
 • Chiny wygrywają wyścig o metale ziem rzadkich na Grenlandii
  Grenlandia, autonomiczna część Danii, stała się nowym Eldorado metali ziem rzadkich, które są niezbędne dla nowych technologii. O zasoby wyspy ubiegają się Chiny i UE. W tym wyścigu zaczął wygrywać Pekin - ostrzega unijny komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani.
 • Paweł Rożyński
  Polska nie ma żadnej spójnej polityki względem swoich obfitych bogactw naturalnych. A będzie jeszcze gorzej. Jej brak mogą zastąpić polityka rabunkowa i totalna improwizacja - pisze Paweł Rożyński.
 • Nie będzie ropy z łupków?
  Statystycznie w polskich łupkach powinny występować węglowodory ciekłe, zwane "ropą łupkową", ale ich wydobywanie stoi pod znakiem zapytania, choćby z powodu problemów technologicznych - ocenia prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar.
 • Dodruk pieniędzy winduje ceny surowców
  Banki centralne drukują pieniądze bez opamiętania. Efekt tych działań antykryzysowych jest dość zaskakujący. Bo pompowanie dodatkowych środków traktowane jest jak cudowny zastrzyk i winduje ceny na światowych rynkach.
 • Rewelacyjne odkrycie. Wielkie złoża kruszcu w Polsce
  Ekipy KGHM dowierciły się w Polsce do potężnych złóż drogich metali. Naukowcy jednogłośnie mówią, że wyniki badania próbek są "fascynujące".
 • Złoto nie jest już bezpieczną przystanią
  W obawie przed rozprzestrzenieniem się europejskiego zadłużenia i globalnej recesji, inwestorzy zaczęli uciekać z rynków towarowych. Spadki notują niemal wszystkie produkty. Szczególnie dotkliwy jest odwrót od - do tej pory uważanych za "bezpieczną przystań"  metali szlachetnych; złota i srebra.
 • Andrzej Talaga
  Rosja rozpoczęła wczoraj przesył Gazociągiem Północnym, w listopadzie uruchomi ropociąg BTS-2, dotychczasowe sieci przesyłowe węglowodorów biegnące przez Polskę – Jamał i odcinek Przyjaźni – przestaną być jej potrzebne. Stracimy wprawdzie na opłatach tranzytowych, ale to okazja, by rozpocząć nową erę energetyczną, bez widma szantażu ze Wschodu - pisze Andrzej Talaga.
 • Współczesny mężczyzna to wymagający klient
  Współczesny mężczyzna to wymagający klient. Dbając o swój wizerunek, poszukuje produktów oryginalnych, szykownych oraz gwarantujących komfort użytkowania. Odzież spełniająca te wymagania zapewnia mu dobry wygląd, a co za tym idzie doskonałe samopoczucie.