• Angela Merkel
  "Państwa narodowe powinny być obecnie gotowe do oddania suwerenności" - to zdanie, wypowiedziane w zeszłym tygodniu przez Angelę Merkel ma szansę stać się mottem niemieckiej polityki europejskiej. Nie szkodzi, że padło podczas niezobowiązującej konferencji "Parlamentaryzm między globalizacją a narodową suwerennością", zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera.
 • Ryszard Czarnecki
  "My w 2004 r. wchodziliśmy do innej Unii niż mamy obecnie" - powiedział w niedzielę europoseł PiS Ryszard Czarnecki odnosząc się do wypowiedzi kanclerz Niemiec dotyczącej gotowości do zrzeczenia się suwerenności przez państwa UE.
 • Horst Lorenz Seehofer i Angela Merkel
  "Państwa narodowe powinny być obecnie gotowe do oddania suwerenności" - zaapelowała kanclerz Niemiec Angela Merkel w niedawnej debacie w Berlinie. Zastrzegła jednak, że powinno to się odbyć w sposób uporządkowany i z niezbywalną rolą krajowych parlamentów.
 • Mateusz Morawiecki
  "W polityce migracyjnej Polska osiągnęła wszystko to, co sobie zakładaliśmy" - mówił w piątek w Brukseli po zakończeniu szczytu UE premier Mateusz Morawiecki. Wyraził też optymizm w kwestii negocjacji ws. Brexitu.
 • Węgry, zdjęcie ilustracyjne
  Parlament węgierski przyjął we wtorek uchwałę przeciw rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie uruchomienia wobec Węgier art. 7 unijnego traktatu. Wezwał rząd, by wystąpił na drogę prawną w związku z rezolucją.
 • Jacek Czaputowicz
  - Nie zgodzimy się na ograniczanie naszych suwerennych praw – przekonywał szef MSZ, Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem taka postawa polskiego rządu wobec Unii Europejskiej przynosi efekty. - Widzę bardzo pozytywne reakcje, że następuje przyzwyczajenie do tego rządu, który prowadzi inną politykę niż poprzedni.
 • Piotr Gliński
  Jesteśmy jednym z nielicznych środowisk politycznych, być może pierwszą ekipą po 1989 r. która większość swoich zapowiedzi już zrealizowała, dzięki odwadze myślenia, ciężkiej pracy, współpracy i dobremu kontaktowi ze społeczeństwem - mówił w sobotę wicepremier Piotr Gliński.
 • Marcin Król
  Suwerenem może być zarówno despota, jak i władza wybrana demokratycznie, czyli przez wrzut papierka do urny. Suweren jest suwerenny, co znaczy, że nikt z zewnątrz nie może się wtrącać do jego decyzji. W nowożytnej Europie od prawie czterystu lat zakres suwerenności wewnętrznej jest coraz bardziej ograniczany. Suwerenność wewnętrzna sięgnęła szczytów, kiedy próbując ograniczyć fatalne konsekwencje wojen religijnych, w 1555 r. w Augsburgu ustanowiono zasadę cuius regio eius religio (czyja władza, tego religia). Katolicki król lub książę muszą być katolikami, protestancki – protestantami. Zasadą tą – rozszerzając jej zakres na kwestie niereligijne – kieruje się PiS, kiedy mówi o suwerenności wewnętrznej.
 • Jarosław Kaczyński
  IV Rzeczpospolita, którą dzisiaj budujemy, to państwo suwerenne wobec innych krajów oraz podmiotów międzynarodowych i gospodarczych - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński na Kongresie Impact'16 w Krakowie.
 • Niemiecki komandos
  Syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło w środę obecność francuskich i niemieckich wojsk specjalnych na północy kraju - poinformowały państwowe media. Według Damaszku jest to "nieuzasadniona agresja wymierzona w (syryjską) suwerenność i niepodległość".