• Odra. Wysypka po zakażeniu
  Od 1 stycznia do 15 listopada br. odnotowano w Polsce 193 przypadki odry – wynika z najnowszego meldunku opublikowanego na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W analogicznym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było 60.
 • Szczepienie
  List do rodziców na temat szczepień przeciwko odrze i akcje informacyjne w szkołach, w których uczą się dzieci Ukraińców mieszkających regionie, przygotował Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Akcja ma zachęcić obywateli Ukrainy do szczepień.
 • Szczepienie
  Szczepienia przeciwko HPV dowiodły swej skuteczności i powinny być powszechnie stosowane zarówno u dziewczynek, jak i chłopców. Przydatnym narzędziem w walce z wirusem wywołującym nowotwory głowy i szyi są też badania – wskazuje ginekolog dr Wojciech Szanecki z Kliniki Gyncentrum w Katowicach.
 • Odra
  Ministerstwo Zdrowia wydało w ostatnich dniach zgody na czasowe wprowadzenie do obrotu ponad 70 tysięcy dawek szczepionek chroniących przed odrą - podał resort.
 • Szczepienie niemowlaka
  W Polsce coraz częściej pojawiają się przypadki chorób, które na wiele lat udało nam się wyeliminować dzięki powszechnym szczepieniom. Niestety, coraz więcej osób decyduje się nie szczepić swoich dzieci, przez co systematycznie obniża się nasza odporność zbiorowa. Czy grozi nam epidemia?
 • Minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz Główny Inspektor Sanitarny dr Jarosław Pinkas podczas briefingu prasowego w siedzibie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie.
  Przygotowywane są przepisy dotyczące szczepień cudzoziemców przyjeżdżających do Polski – poinformował Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Szczegółów nie ujawnił. Wyjaśnił jedynie, że nie ma planów, by zapewniać cudzoziemcom darmowe szczepienia przeciwko odrze. "Nie jesteśmy organizacja charytatywną" – dodał.
 • Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka
  Wszelkie działania, których konsekwencją byłoby obniżenie wskaźników wyszczepialności dzieci w Polsce, są z całą pewnością niekorzystne i zaprzeczają podstawowemu prawu dziecka do ochrony jego życia i zdrowia – uważa rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
 • szczepionka
  Jesteśmy krajem, gdzie jest bardzo mało zachorowań na odrę. Niepokojącym trendem jest raczej to, że wzrasta liczba osób nieszczepionych – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szczepionki zabezpieczają Polaków przed epidemią – podkreślił.
 • Szpital
  Przyczyną śmierci, jak podaje TVN24, było zakażenie pneumokokami. Szczepienia przeciwko nim są w Polsce obowiązkowe od 2017 r.
 • kaszel
  Jeszcze 100 lat temu zachorowania na krztusiec były codziennością, a choroba mogła doprowadzić małe dziecko nawet do śmierci. Wydawało się, że dzięki szczepieniom udało się opanować epidemię, ale ta podstępna choroba nadal pozostaje groźną. Ilość zachorowań w ostatnich latach rośnie, między innymi dlatego, że coraz więcej osób odmawia szczepień, zaś osoby dorosłe zapominają, że najlepszą ochroną przed krztuścem są regularne szczepienia.