• Beata Szydło
  "Uważam, że to jest bardzo piękna decyzja" - tak premier Beata Szydło odniosła się do decyzji szefa MON Antoniego Macierewicza o tym, by podczas uroczystości państwowych upamiętniać ofiary katastrofy smoleńskiej w odczytywanych apelach pamięci.
 • Leszek Miller
  "To nie przejęzyczenie, ale celowe działanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości" - Leszek Miller nie wierzy w przypadkowe pominięcie nazwiska prezydenta Andrzeja Dudy podczas podziękowań za szczyt NATO w Warszawie. Były premier dodał, że nietakt ze strony Jarosława Kaczyńskiego mógł być spowodowany jego "skłonnością do wywyższania pozycji Antoniego Macierewicza".
 • Jadwiga Staniszkis
  Prof. Jadwiga Staniszkis odrzuca wizję historii Polski w NATO, którą Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na wystawie zorganizowanej podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pojawiły się na niej zdjęcia premiera Jana Olszewskiego oraz prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy. Nie było natomiast fotografii żadnego z polityków, którzy rzeczywiście doprowadzili do wprowadzenia Polski do NATO, choćby Bronisława Geremka i Aleksandra Kwaśniewskiego. "To jest małostkowe. Ci ludzie zachowują się, jak gdyby ciągle byli przegrani i mieli kompleksy. Chcą wymazywać tych, którzy aktualnie są niewygodni" - mówi Jadwiga Staniszkis.
 • Antoni Macierewicz na szczycie NATO
  Sojusz Północnoatlantycki koncentruje swoje wysiłki na powstrzymywaniu nieistniejącego "zagrożenia ze Wschodu" - oświadczyło w niedzielę MSZ Rosji w pierwszej reakcji na decyzje szczytu NATO, który zakończył się w sobotę w Warszawie.
 • Jarosław Kaczyński
  "Ustalenia szczytu NATO w Warszawie oznaczają bardzo wyraźne podniesienie poziomu bezpieczeństwa Polski" - ocenił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, to wielki sukces rządu Beaty Szydło i prezydenta Andrzeja Dudy.
 • Szczyt NATO w Warszawie
  Warszawski szczyt NATO był demonstracją jedności Sojuszu i wyraźnym sygnałem dla Rosji - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Część z nich ocenia jednak, że wzmocnienie wschodniej flanki czterema batalionowymi grupami bojowymi ma jedynie symboliczne znaczenie.
 • Grzegorz Schetyna
  "Platforma Obywatelska nie ma satysfakcji ze słów prezydenta USA Baracka Obamy dotyczących sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce" - powiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. "Te słowa są wspólnym wstydem dla nas" - stwierdził.
 • Andrzej Olechowski
  "Jest pytanie, czy Rosja powie: to może byśmy już tak zostawili, czy będzie starała się odpowiedzieć. Wtedy będziemy zbliżać się do zimnej wojny" - w ten sposób szczyt NATO ocenił Andrzej Olechowski. Były minister spraw zagranicznych dodał, że Sojusz uznał stosunki z Moskwą za "konfrontacyjne". Olechowski odniósł się również do przygotowanej przez MON wystawy "Polska w NATO", która towarzyszyła obradom. 
 • Jens Stoltenberg
  "Relacje pomiędzy NATO a Rosją nie są partnerskie, ale nie jest to też zimna wojna" - ocenił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak poinformował, obradujący w Warszawie przywódcy państw NATO rozmawiali o stosunkach z Rosją na kolacji w piątek.
 • Michaił Gorbaczow
  Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow ocenił, że NATO zaczęło przygotowywać się do zmiany zimnej wojny w "gorącą". Zarzucił Sojuszowi Północnoatlantyckiemu, że jedynie mówi o obronie, podczas gdy w rzeczywistości przygotowuje się do działań ofensywnych.