• Ceremonia pogrzebowa w Indiach
  Ludzki szkielet, ale też pojedyncze kości – to bez nich nie byłoby badań i edukacji medycznej, co do tego wszyscy są zgodni. Nieliczni tylko wiedzą, jak się je pozyskuje – szczegóły są szokujące.
 • Czaszka kobiety-gigantki z Ostrowa Lednickiego
  Wszystkie osoby pochowane wokół gigantki ułożone zostały w osi wschód-zachód, w zgodzie z ówczesnymi wierzeniami. Natomiast ją złożono do grobu z głową skierowaną na zachód. Ten pochówek charakteryzuje zagadkowa niedbałość – przyznaje dr Magdalena Matczak, specjalistka od archeologii ciała i niepełnosprawności z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jakie tajemnice życia olbrzymki z Ostrowa Lednickiego udało jej się rozwikłać?
 • EKSHUMACJE IPN W BIAŁYMSTOKU. KTO ZABIŁ TYCH LUDZI?
  Trudno ocenić, czyje to mogą być szczątki. W niesławnych ogrodach więziennych aresztu śledczego w Białymstoku w czasie II wojny światowej ciała zamordowanych więźniów ukrywali Niemcy, Sowieci, a potem również funkcjonariusze UB. Dziś na bezimiennych grobach stoi osiedle i betonowe socjalistyczne bloki. IPN prowadzi w tym miejscu ekshumacje.
 • Znicze ku pamięci ofiar Katynia
  Fragmenty odzieży odnalezionej przy ofiarach z ubeckiej katowni w Białymstoku świadczą o ich wysokiej szarży wojskowej. Wynika tak z dwóch ekspertyz, które wpłynęły do białostockiego pionu śledczego IPN.
 • Rak skóry zdiagnozowany u jednego z naukowców.
  Wizyta w tym muzeum wywoła ciarki na plecach. Mütter Museum w Filadelfii to jedno z najbardziej znanych na świecie miejsc dokumentujących rozwój medycyny i prezentujących najbardziej zaskakujące przypadki schorzeń w historii. Wystarczy zobaczyć kilka eksponatów - ludzka głowa przeżarta syfilisem, wątroba syjamskich bliźniąt, komórki rakowe jednego z pracowników...
 • Szkielet
  Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. W jaskini w Cejlonie znaleźli dobrze zachowany, kompletny szkielet Homo sapiens sprzed około 37 tysięcy lat.
 • Polacy narzekają na ból pleców
  Choroby kości i stawów, bóle pleców - to prawdziwa epidemia w naszym kraju. Na te dolegliwości, na które uskarża się co piąty Polak i co czwarta Polka. Czy ty też? A co najgorsze, nawet 40 procent osób chorych na plecy w ogóle się nie leczy - oceniają eksperci.
 • Główną konsekwencją osteoporozy są złamania kości
  Blisko 3 mln Polaków choruje na osteoporozę. Problem ten dotyczy 30 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn po 50. roku życia - wynika z danych prezentowanych podczas poniedziałkowej konferencji "Razem nie damy się złamać", która odbyła się w Warszawie.
 • Robot pomoże pacjentom stanąć na nogi
  Nadzieja dla chorych po ciężkich udarach, którzy mają problemy w dochodzeniu do pełnej sprawności. Bo jeśli mowa o chodzeniu, to naukowcy pochwalili się mechanicznymi nogami, które pomogą chorym stanąć na ich własne nogi.