• Naukowcy w laboratorium przy pracy
    W Polsce nie ma przepisów regulujących kompleksowo obszar genetyki, w tym wykonywanie badań genetycznych. W związku z tym istnieje wysokie ryzyko pomyłek, błędnej interpretacji wyników, a także niewystarczającej ochrony danych genetycznych osób badanych - alarmuje w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.
  • Czynniki dziedziczne stanowią przyczynę ok. 10-30 proc. wszystkich nowotworów. Są one szczególnie istotne w przypadku raka piersi czy raka jajnika, na których występowanie ma wpływ mutacja genów BRCA1 lub BRCA2, zwiększająca o ok. 40 proc. ryzyko zachorowania na raka jajnika i aż o 70 proc. na raka piersi. Szacuje się, że dziś zaburzenia te występują u 1 na 300 kobiet w Polsce. Jak podkreślają eksperci, czujność onkologiczną powinny zachować szczególnie te osoby, u których nowotwór wystąpił w rodzinie w młodym wieku, wówczas warto wykonać test predyspozycji genetycznych.
  • Marek B.
    Problemy Marka B. rozpoczęły się ponad miesiąc temu, kiedy policja znalazła w jego samochodzie blisko 8 gramów marihuany. Teraz prokuratura zbada, czy jak twierdzi aktor, narkotyki zostały mu podrzucone
  • Test pozwalający zbadać fragmenty własnego DNA czeka na rejestrację
    Będzie można ze śliny "wyczytać" ryzyko chorób serca, raka piersi i jelita grubego czy alzheimera. Umożliwi to pierwszy tego typu test genetyczny, który czeka na rejestrację.