• Laserowa korekcja wzroku
  Diagnostyka obrazowa - tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy będą od pierwszego kwietnia finansowane bez limitów – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 • Zdjęcia rentgenowskie nowotworu płuc
  Pilotażowe w Polsce i w Unii Europejskiej badania przesiewowe wczesnego wykrywania raku płuca rozpoczną się w pierwszym kwartale 2019 roku – poinformował profesor Mariusz Adamek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
 • Rezonans magnetyczny mózgu
  W Pekinie odbyły się pierwsze w historii zawody w diagnozowaniu chorób neurologicznych między lekarzami a sztuczną inteligencją. Algorytmy maszynowe zwyciężyły zdecydowanie - jak się okazało, ich diagnozy były o 20 proc. skuteczniejsze od ludzkich. Maszynie udało się poprawnie zdiagnozować 25 z 30 przypadków, podczas gdy ludziom ta sztuka udała się w 19 przypadkach. Sztuczna inteligencja nie ma jednak zastąpić śmiertelników w diagnozowaniu chorób, a jedynie być narzędziem ułatwiającym pracę lekarzy.
 • Koniec pieniędzy. Więcej chorych na raka nie zbadamy
  Z powodu braku pieniędzy w kasie Narodowego Funduszu Zdrowia w tym roku jeszcze tylko siedmiu pacjentów z Małopolski ma szanse na skorzystanie z Pozytronowej Tomografii Emisyjnej (PET).
 • Tak wygląda skupisko komórek nowotworowych podświetlonych markerami
  Każdy zapalony gracz wie, że dobra karta graficzna w komputerze to podstawa dobrej zabawy. Każdy onkolog wie za to, że procesor karty graficznej pomaga w wykrywaniu raka. I to nawet najlepiej ukrytego wewnątrz ciała.
 • Do profilaktyki zagrożeń alzheimerem warto wprowadzić badanie tomografem komputerowym
  Kolejny krok w walce z chorobą Alzheimera, przypadłością, która dotyka coraz więcej osób. Amerykańscy naukowcy nauczyli się wykrywać objawy demencji o 10 lat wcześniej, zanim pacjent zacznie je odczuwać.