• Kamera w studiu telewizyjnym
  Do ostrej wymiany zdań doszło w programie "Minęła 20" w TVP Info. Prowadzący Adrian Klarenbach zapytał Beatę Maciejewską z Wiosny Biedronia o to, gdzie "nosi się dziecko".
 • Anna Zalewska
  Anna Zalewska zasłużyła na tytuł królowej chaosu polskiej edukacji - ocenili posłowie opozycji podczas debaty nad wnioskiem o wotum nieufności dla szefowej MEN. Przekłamany wniosek nie może być przyjęty. Reforma edukacji jest zgodna z potrzebami Polaków - odpowiadali posłowie PiS.
 • szkoła
  Zmianowość, przeciążenie uczniów programem, kiepska infrastruktura, dyskryminacja niepełnosprawnych, zbyt ciężkie plecaki, niedożywienie dzieci – to największe problemy polskich placówek.
 • Tornister szkolny
  Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak zaapelowała do rodziców i nauczycieli, by zwracali uwagę na ciężar plecaków dzieci. Małopolskie kuratorium oświaty zorganizowało jednocześnie w Krakowie akcję "Lekki tornister".
 • Tornister szkolny
  Jak dobrać odpowiedni plecak szkolny, aby był zdrowy dla kręgosłupa dziecka? Radzi dr Tomasz Rawo, ortopeda, traumatolog w Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizujący się w ortopedii dziecięcej.
 • Dziecko z plecakiem na kółkach
  Cena i atrakcyjny wygląd nie powinny być jedynymi wytycznymi, którymi kierują się rodzice przy wyborze tornistra szkolnego. Najistotniejszą rolę odgrywa przede wszystkim jego waga i konstrukcja. Zdaniem specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii plecak z zawartością nie może ważyć więcej niż 10–20 proc. masy ciała dziecka. Tylna ścianka powinna być usztywniona, a szelki wzmocnione dodatkową warstwą materiału. Źle dobrany i przepełniony tornister obciąża kręgosłup i przyczynia się do rozwoju wad postawy. Cena i atrakcyjny wygląd nie powinny być jedynymi wytycznymi, którymi kierują się rodzice przy wyborze tornistra szkolnego. Najistotniejszą rolę odgrywa przede wszystkim jego waga i konstrukcja. Zdaniem specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii plecak z zawartością nie może ważyć więcej niż 10–20 proc. masy ciała dziecka. Tylna ścianka powinna być usztywniona, a szelki wzmocnione dodatkową warstwą materiału. Źle dobrany i przepełniony tornister obciąża kręgosłup i przyczynia się do rozwoju wad postawy.
 • Forget me not / Skip hop
  Dzieci mają swoje wyobrażenie plecaka do szkoły. Najlepiej, by był fajnie ozdobiony. Powinien też być pojemny, by pomieścić nie tylko zeszyty, ale i niezbędne szpargały. Rodzice zaś troszczą się o to, by był przede wszystkim zdrowy dla pleców malca. Te racje można pogodzić.
 • Uczennica nad książkami
  Zdobywanie wiedzy ma być przyjemne i twórcze, a docieranie do źródeł informacji powinno dawać satysfakcję. Uczniowie jednej z radomskich szkół podstawowych zamiast z podręczników będą teraz korzystać z tabletów. Właśnie ruszył program pilotażowy eTornister.
 • Tornister
  Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Fundację Rosa wynika, że ponad 50 proc. dzieci z klas 1-3 ma zbyt ciężkie tornistry. Uczniowie noszą w nich nie tylko książki, lecz także zabawki, ciężkie termosy czy worki na WF. Przeciążone plecaki mogą prowadzić do skrzywienia kręgosłupa, zmniejszają pojemność płuc oraz powodują bóle pleców.
 • Dziecko
  Wybierając odpowiedni plecak dla dziecka, należy zwrócić uwagę na to, by był lekki, miał usztywniony tył i regulowane szelkami oraz by wykonano go z trwałych, najlepiej wodoodpornych materiałów. Waga plecaka dla dziecka uczącego się w podstawówce nie powinna przekraczać 1,5 kg.