• 300 ton radioaktywnej wody z Fukushimy codziennie dostaje się do morza. Operator uszkodzonej podczas trzęsienia ziemi elektrowni jądrowej nie jest w stanie powstrzymać przecieku. Do akcji wkracza japoński rząd.
 • Wykres na sejsmografie - zdjęcie ilustracyjne
  Japońska Agencja Meteorologiczna zapewnia, że nie ma ryzyka wystąpienia tsunami. Według amerykańskiej służby geologicznej wstrząsy o sile 5,8 stopni w skali Richtera wystąpiły u wybrzeży prefektury Miyagi, spustoszonej niszczycielskim tsunami w marcu 2011 roku. Były odczuwalne również w prefekturach Fukushima i Iwate.
 • Wykres na sejsmografie - zdjięcie ilustracyjne
  Trzęsienie ziemi w Nowej Zelandii. Według amerykańskich sejsmologów, miało ono siłę 6,5 stopnia w skali Richtera, a nie - jak podawano wcześniej - 6,9 stopnia. Wkrótce po nim nastąpiło kilka słabszych wstrząsów.
 • Sejsmograf - zdjęcie ilustracyjne
  Trzęsienie ziemi o sile 5,9 stopnia w skali Richtera nawiedziło północno-wschodnią Japonię. Na razie nie ma informacji o ewentualnych poszkodowanych czy stratach materialnych. Nie ma zagrożenia falą tsunami.
 • Cesarz Japonii z małżonką
  Cesarz Akihito, który w niedzielę obchodzi 79. urodziny, w przemówieniu wygłoszonym z tej okazji powiedział, że wciąż modli się za ofiary kataklizmu z marca 2011 r. i wyraził zaniepokojenie problemem, jakim jest starzenie się japońskiego społeczeństwa.
 • Silne trzęsienie ziemi - o sile 7,4 w skali Richtera - nawiedziło wschodnie wybrzeże Japonii - poinformowały amerykańskie służby geologiczne. Na północnym wschodzie kraju wydano ostrzeżenie o tsunami.
 • Bardzo duża fala
  Mieszkańcy Genewy są narażeni na tsunami. Do takiego wniosku doszli naukowcy po przebadaniu podobnego zjawiska z przeszłości, które wypchnęło gigantyczną falę z Jeziora Genewskiego, zalewając ogromne przestrzenie lądu.
 • Morze Bałtyckie
  Naukowcy ze Szczecina, Gdańska i Poznania będą szukać śladów tsunami na polskim wybrzeżu Bałtyku. Miejsca badań wybrano na podstawie historycznych przekazów wskazujących na możliwość wystąpienia takiego zjawiska.
 • Indonezja/ ludzie uciekają ze swoich domów
  Indonezyjskie władze próbują ustalić, ile osób ucierpiało w wyniku wstrząsów i jaka jest skala zniszczeń. Najnowsze raporty donoszą, że jest sześć ofiar. Pięć osób zmarło na atak serca, natomiast małe dziecko z powodu ciężkich obrażeń. 
 • Geolog ostrzega: Tsunami może jeszcze nadejść
  Jeśli trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim zrodzi falę tsunami, może mieć ona 2-3 m wysokości. Po fatalnych doświadczeniach sprzed siedmiu lat mieszkańcy zagrożonych rejonów nie zlekceważą ostrzeżeń - uważa geolog prof. Jerzy Żaba.