• Znicze ku pamięci ofiar Katynia
  Fragmenty odzieży odnalezionej przy ofiarach z ubeckiej katowni w Białymstoku świadczą o ich wysokiej szarży wojskowej. Wynika tak z dwóch ekspertyz, które wpłynęły do białostockiego pionu śledczego IPN.
 • Stanisław Kociołek
  Stanisław Kociołek prawomocnie uniewinniony w sprawie Grudnia 70. Sąd apelacyjny w Warszawie oddalił odwołanie od wyroku sądu niższej instancji, który wcześniej niejednogłośnie uniewinnił od zarzutu "sprawstwa kierowniczego" zabójstwa robotników wicepremiera z okresu PRL.
 • Kazik Staszewski
  Kim był ojciec Kazika Staszewskiego? Poetą, piosenkarzem oraz... donosicielem. "Ojciec był zarejestrowany jako tajny współpracownik o pseudonimie Nowy" - przyznaje artysta w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy”.
 • Tajne więzienie NKWD w Warszawie
  Właśnie minęło 13 lat, odkąd niepozorna Willa Jasny Dom w warszawskich Włochach ujawniła swoją mroczną tajemnicę. 11 listopada 2000 roku właściciele kamienicy odkryli w piwnicach wyryte na ścianach napisy. Nazwiska, daty, niepokojące świadectwa przetrzymywanych tu ludzi. Okazało się, że w tych murach mieściło się tajne więzienie NKWD. Rosjanie założyli je w styczniu 1945 roku. Trzymali w nim żołnierzy AK, działaczy podziemia niepodległościowego. Tutaj siedział generał August Emil Fieldorf "Nil", zastępca komendanta głównego Armii Krajowej. Tutaj prawdopodobnie był więziony rotmistrz Witold Pilecki...
 • Sąd w Bydgoszczy skazał byłego funkcjonariusza UB za torturowanie więźniów z AK. Sędzia uznał, że 91-letni mężczyzna powinien karę odsiedzieć i wymierzył wyrok bez zawieszenia kary.
 • "Kwatera 'Ł'" to film o prawdziwym obliczu komunizmu - mówi reżyser Arkadiusz Gołębiewski. Dokument opowiada o ekshumacjach ofiar komunistycznych zbrodni z lat 1945-56, pochowanych w bezimiennych mogiłach na Powązkach Wojskowych.
 • Ekshumacja ofiar komunizmu pochowanych na "Łączce" na Powązkach
  Kolejni bohaterowie zamordowani przez reżim komunistyczny i potajemnie pochowani na Powązkach odzyskali tożsamość. Historykom z IPN, genetykom i specjalistom od medycyny sądowej udało się zidentyfikować szczątki czterech żołnierzy podziemia niepodległościowego.
 • Dorota Kania
  W „naszych mediach” – parafrazując słynne powiedzenie Andrzeja Wajdy – kluczową rolę odgrywają dzieci funkcjonariuszy służb specjalnych PRL‑u i PZPR-owskich bonzów  - pisze Dorota Kania i zabiera się za lustrowanie rodzin kolegów dziennikarzy, którym udało się odnieść sukces.
 • Bicie gumą i żelazem owiniętym w ręcznik, przypalanie włosów, skuwanie na noc kajdankami - to tylko kilka z całego arsenału tortur, jakie stosował wobec więźniów Jerzy K., były oficer Urzędu Bezpieczeństwa, skazany dziś na trzy lata więzienia. Sąd nie miał wątpliwości, że mimo swych 86 lat, powinien on ponieść karę.
 • IPN oskarżył byłego ubeka
  Znęcał się psychicznie i fizycznie. Opis jego zbrodni jest drastyczny. Robił więźniom i ich rodzinom straszne rzeczy. Łukasza K. jednak dopadła sprawiedliwość po 63 latach.