• W latach 2011–2015 pracownicy na etatach byli na minusie
  Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą uzyskują benefity znacznie większe od wpłacanych składek – wynika z analizy Instytutu Badań Strukturalnych.
 • Pieniądze
  Nowa ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne ma dotyczyć małych firm o przychodach do 5 tys. zł na miesiąc – pisze "Rzeczpospolita".
 • Praca przy komputerze
  Prowadzący działalność gospodarczą nie muszą odprowadzać składek w Polsce. Warunek: powinni zawrzeć umowę o pracę w innym kraju UE i przepracować w ciągu miesiąca 10 godzin. Taką możliwość przewiduje unijne prawo. A ZUS w ciągu minionych dwóch miesięcy wydał osiem opinii potwierdzających tę interpretację. Wszystkie przypadki dotyczą Słowacji, gdzie "zatrudnić się" można, płacąc 300 zł miesięcznie. 
 • ZUS najpierw doradzał, jak zawiesić opłacanie składek, potem zażądał ich spłaty wraz z odsetkami - twierdzą przedsiębiorcy
  To pierwszy w historii zbiorowy pozew przeciw ZUS. Złożą go przedsiębiorcy, którym Zakład kazał oddać "zaległe składki" i naliczył odsetki karne. Tyle że wcześniej zachęcał i instruował, jak tych składek nie płacić…