• Według definicji skrajne ubóstwo oznacza niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb, jak wyżywienie, odzież i opłaty za bieżące rachunki. Osoby zagrożone skrajnym ubóstwem nie mogą normalnie funkcjonować, dzieci w takich rodzinach są często niedożywione i przez to nie mogą się skutecznie uczyć, co pogarsza ich szanse na awans zawodowy i społeczny. GUS opublikował niedawno raport o ubóstwie w Polsce. Warto zapoznać się z głównymi wnioskami tego raportu, które pokazują, że szeroko rozumiana polityka społeczna w Polsce wymaga radykalnych zmian oraz że stereotypy ubóstwa w Polsce są w dużym stopniu nieprawdziwe.
 • Grzegorz Osiecki
  Od początku polskiej transformacji jednym z częstszych bon motów wygłaszanych przez polityków na temat polityki społecznej jest słynne: "Lepiej dawać wędkę niż rybę". Deklamowali je przedstawiciele różnych partii, krytykując politykę społeczną poprzedników i zapowiadając znaczące zmiany.
 • Pusty portfel - zdjęcie ilustracyjne
  Warmia, Mazury i Kujawy przodują w rankingu skrajnej biedy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
 • W Polsce rośnie liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie. To, zdaniem ekspertów wina złej sytuacji ekonomicznej w kraju. Uczeni ostrzegają też, że wzrost biedy prowadzi do innego, bardzo niebezpiecznego zjawiska
 • "Jeżeli ktoś pokonuje sto, dwieście lub trzysta tysięcy kilometrów rocznie, to nie wsiądzie do samochodu, który będzie się psuł" - tak poseł PiS Andrzej Jaworski wyjaśniał w Radiu ZET, dlaczego polscy biskupi muszą jeździć autami wartymi sto czy dwieście tysięcy złotych.
 • Nie tylko papież chce Kościoła ubogiego - mówił do księży Archidiecezji Warszawskiej kardynał Kazimierz Nycz.
 • Co trzecie dziecko w Polsce rodzi się w biedzie lub nędzy - donosi "Rzeczpospolita". W tym roku o dodatek wypłacany najuboższym, zwróci się do państwa 132 tysiące rodziców nowo narodzonych dzieci - wynika z prognoz ministerstwa pracy.
 • Zdjęcie ilustracyjne
  Złe informacje dotyczące zagrożenia biedą i wykluczeniem społecznym w Unii Europejskiej. Polska, jest w grupie krajów, w których takie ryzyko jest największe.
 • 2 mln rodzin w Polsce żyje poniżej granicy ubóstwa
  Według GUS w ubiegłym roku poniżej granicy ubóstwa znajdowało się ponad 2 mln gospodarstw domowych. W tym roku osób, którym nie wystarcza na podstawowe potrzeby, będzie więcej. Zwłaszcza tych źle wykształconych.
 • Dziurawe buty
   46,2 mln Amerykanów żyło w minionym roku w biedzie, co stanowi 15,1 proc. społeczeństwa USA - wynika z raportu Biura Spisu Ludności USA (Cenzus). Według ostatnich danych poziom ubóstwa nie zmienił się od 2010 r. i pozostaje najwyższy od ponad półwiecza.