• Upał
  Nadchodzą upały, a ich kulminacja nastąpi w środę - temperatura może wówczas wzrosnąć nawet do 35 st. C - podał w poniedziałek, 24 czerwca, IMGW. W taką pogodę eksperci zalecają m.in. unikanie słońca i wysiłku fizycznego, picie dużej ilości wody oraz noszenie jasnego, przewiewnego ubrania.
 • Upał
  Jak zachowywać się w czasie upałów? Noś jasne ubranie i nakrycie głowy, pij wodę i soki, jedz warzywa i owoce, ogranicz spacery między godziną 10 a 16, szukaj cienia, nie pij alkoholu; zatroszcz się o dzieci i osoby starsze w swoim otoczeniu – radzi rzecznik GIS Jan Bondar.
 • Mózg
  Słońce na ogół kojarzy się z wakacyjną sielanką, relaksem i pozytywną energią. Jeśli sielanka zamienia się w piekło, a intensywna temperatura powoduje u Ciebie dezorientację, nudności i intensywny ból głowy – uważaj, możesz mieć udar słoneczny! Czasem mogą to być także sygnały alarmujące o udarze mózgu. Ten pierwszy nazywany jest „letnim zabójcą”, zaś drugi chorobą cywilizacyjną, która zbiera śmiertelne żniwo wśród coraz młodszych Polaków.
 • Upały
  Unikanie nagrzanych pomieszczeń, przewiewne ubrania, kapelusz, czapka lub parasol nad głową mogą nas uchronić przed skwarem lejącym się z nieba. Podczas upałów nie powinniśmy zapominać o nawadnianiu organizmu.
 • Upał
  Udar cieplny to stan, który jest efektem zbytniego przegrzania organizmu. Może on doprowadzić nawet do utraty przytomności. Sprawdźmy, jak pomóc osobie poszkodowanej na skutek udaru cieplnego.
 • Dziecko
  Maluchy dość kiepsko znoszą wysokie temperatury. Warto wiedzieć, jak o nie zadbać, by mogły zdrowo cieszyć się latem.
 • Gdy żar leje się z nieba...
  Inaczej zwany jest udarem słonecznym, bo wywołuje go przegrzanie organizmu. Nie wolno zlekceważyć pierwszych symptomów, gdyż udar cieplny w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do śmierci. Co powinno cię zaniepokoić?