• Mózg
  Nie ma osób, które mogłyby nie obawiać się udaru; ryzyko rośnie z wiekiem - mówili eksperci w ramach kampanii Stop Udarom. W Mobilnym Miasteczku Profilaktyki Udarowej warszawiacy dowiadywali się z kolei, jak rozpoznać objawy udaru i pomóc poszkodowanemu.
 • Smog w mieście
  Aby usprawnić działanie układu krążenia należy zwrócić uwagę na odpowiednią dietę i dostateczną ilość ruchu. Przede wszystkim posiłki powinny być lekkostrawne, spożywane często, ale w małych porcjach. W diecie każdego krążeniowca powinny się znaleźć: produkty zbożowe, orzechy, zwłaszcza nerkowce, przyprawy: tymianek, szafran, imbir i kardamon. Dla lepszego krążenia konieczna jest regularna gimnastyka i aktywność fizyczna.
 • śmierć
  Odpowiednia profilaktyka mogłaby zapobiec 80 proc. schorzeń układu sercowo-naczyniowego, które są ogromnym problemem – mówi prof. Jadwiga Nessler, przewodnicząca krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
 • Kobieta bada się glukometrem
  Cukrzyca niszczy układ sercowo-naczyniowy, a połowa osób z cukrzycą umiera na choroby układu krążenia, np. zawał serca czy udar mózgu – mówili eksperci na kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD), który od 12 do 16 września odbywa się w Monachium.
 • Mężczyzna ma zawał serca
  Od ponad 50 lat to właśnie choroby krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków – informuje "Gazeta Polska codziennie".
 • Serce
  Chwytać za serce. Mieć serce na dłoni. Kamień z serca. Serce nie sługa. Wkładać w coś całe serce… Każdy z nas potrafi wymienić przynajmniej kilka powiedzeń i frazeologizmów właśnie z sercem w roli głównej. Nic w tym dziwnego – to przecież jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Warto pamiętać, że jest bardzo wytrzymały, ale nie niezniszczalny. W dodatku często szkodzimy mu na własne życzenie – nałogami, nieprawidłową dietą czy innymi większymi i mniejszymi grzeszkami.
 • Jogging
  Bieganie jest sztuką, która polega na umiejętności doboru techniki i prędkości do możliwości fizycznych – twierdzą fizjoterapeuci. Zdaniem fachowców osoby, które przez dłuższy czas nie uprawiały sportu, nie mogą od razu zacząć biegać maratonów. Organizm powinien być stopniowo przygotowany do wysiłku. Trzeba zadbać nie tylko o układ ruchu, lecz także zrobić próby wydolnościowe.
 • Sól
  Co jest groźniejsze w diecie: nadmiar cukru czy nadmiar soli? Na ten temat spierali się w ostatnich dniach, światowi naukowcy, którzy badają wpływ jedzenia na ciśnienie krwi. Debatę prowadzono na portalu specjalistycznego pisma „Open Heart” („Otwarte Serce”).
 • Naukowiec pokazuje cholesterol
  Warto sprawdzać cholesterol, ale przede wszystkim dobrze się odżywiać i dużo się ruszać. Eksperci wskazują, że pojęcia dobrego i złego cholesterolu stały się popularne, jednak określenie ich poziomu i sprawdzenie, który rodzaj przeważa w organizmie, wymagają badań.
 • Serce
  Choroby układu krążenia (sercowo-naczyniowego) pozostają niezmiennie od ponad 50 lat najważniejszą przyczyną umieralności mieszkańców Polski. W roku 2011 ok. 45,5 % zgonów spowodowanych było chorobami układu krążenia (CHUK). Należą one także do wiodących przyczyn umieralności przedwczesnej (szczególnie wśród mężczyzn), chorobowości szpitalnej oraz trwałej lub okresowej niezdolności do pracy.