• Walki w Pradze w 1968 roku
  49. lat temu, w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 r., wojska Związku Sowieckiego, Polski, Węgier, Bułgarii i NRD wkroczyły na terytorium Czechosłowacji. Zbrojna interwencja sił Układu Warszawskiego była reakcją Kremla na "Praską Wiosnę", która niosła ze sobą reformy społeczne, ekonomiczne i polityczne.
 • Uroczystości upamiętaniające pułkownika Ryszarda Kuklińskiego
  Określany jest mianem pierwszego polskiego żołnierza w NATO. Mija 12 lat od śmierci Ryszarda Kuklińskiego - pułkownika Wojska Polskiego.
 • Władimir Putin na forum ONZ
  Uregulowanie sytuacji na Ukrainie jest możliwe tylko na podstawie mińskich porozumień z 12 lutego tego roku. Prezydent Rosji Władimir Putin mówił na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że to jedyna droga do powstrzymania przelewu krwi i znalezienia wyjścia z kryzysu w tym kraju. 
 • Generał Stanisław Koziej
  Awantura o szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Gen. Stanisław Koziej był szkolony przez sowiecki wywiad wojskowy - twierdzi prof. Piotr Gliński, ekspert blisko związany z PiS. "To kłamstwo i oczekuję od prof. Glińskiego przeprosin" - odpowiada gen. Koziej w rozmowie z "Super Expressem".
 • Płk Ryszard Kukliński (stoi nad gen. Jaruzelskim)
  Dr Sławomir Cenckiewicz nie ukrywa, że do napisania książki o płk. Ryszardzie Kuklińskim zainspirował go ostatni film Władysława Pasikowskiego pt. "Jack Strong" oraz fakt, że wcześniej podobnej książki nikt nie napisał. Autor "Atomowego szpiega" przekopał się m.in. przez archiwalia wojskowe z IPN. różnego typu materiały operacyjne wojskowych służb, ale nie tylko. Jaki obraz płk. Kuklińskiego wyłania się z dokumentów? Polacy byli, są i zapewne będą podzieleni w sprawie oceny pułkownika.
 • Inwazja na Czechosłowację: Zabici i ranni w centrum Pragi
  "Operacja Dunaj", czyli inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację ruszyła w nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku. W najeździe na naszych południowych sąsiadów brało udział 28,6 tysiąca polskich żołnierzy. Ogółem w operacji wzięło udział od 175 tys. do 500 tys. żołnierzy państw Układu Warszawskiego: radzieckich, bułgarskich, NRD i węgierskich. Zaniepokojenie w Związku Radzieckim i państwach z nim związanych wywołały wydarzenia, jakie miały miejsce wiosną 1968 roku w Czechosłowacji oraz polityka "socjalizmu z ludzką twarzą". Bilans związanych z interwencją strat to 94 ofiary śmiertelne, z tego 53 osoby zostały zastrzelone z broni palnej, 38 zginęło w wypadkach pod kołami transporterów lub gąsienicami czołgów, a trzy osoby utraciły życie w inny sposób. W żadnym z wypadków nie stwierdzono, by ofiary używały broni wobec obcych wojsk.
 • Sąd uniewinnił pięciu urzędników, oskarżonych o korupcję w sprawie tak zwanego "układu warszawskiego". Chodzi o byłego wiceszefa gminy Centrum Pawła Bujalskiego, był radną i sekretarza gminy Ludwikę Wujec oraz troje innych osób.
 • Jan Palach - miejsce pamięci
  Serial "Gorejący krzew" w reżyserii Agnieszki Holland zaczyna się sceną, w której widzimy płonącego człowieka na Placu Wacława w czeskiej Pradze. To student Jan Palach, który w 1969 dokonał aktu samospalenia, by zaprotestować w ten sposób przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Kim był Palach?
 • "Rezydencja" – ciąg dalszy nie nastąpi
  Serial kryminalny TVN "Układ warszawski" nie będzie miał drugiej serii. Podobny los spotkał polsatowską "Linię życia" i "Rezydencję" w TVP1. Jednak telewizje nie znoszą pustki i już szykują kolejne nowości.
 • Lesław Żurek
  Stacja TVN postanowiła zakończyć emisję serialu "Układ warszawski" po pierwszym sezonie.