• Rodzina i rachunki
  Ustawa żłobkowa, ustawa o wpieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Urlopy macierzyńskie i ojcowskie, pomoc dla ośrodków adopcyjnych, wspieranie rodzin oraz kobiet na rynku pracy… O kontrowersjach wobec ustawowych rozwiązań w tym zakresie oraz planach na przyszłość opowiada w wywiadzie minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
 • Zabawa dzieci
  Dzienny opiekun to nowa forma opieki, którą wprowadziła ustawa żłobkowa. Jego wybór powinien być poprzedzony sprawdzającym kwalifikacje konkursem.
 • In vitro, przedszkola i prawo budowlane to priorytety nowego parlamentu
  In vitro, przedszkola i prawo budowlane to priorytety nowego parlamentu. Ustawy mają szanse szybko wejść w życie, bo za ich uchwaleniem jest większość klubów.
 • Sprawozdania mają dotyczyć żłobków i klubów dziecięcych
  Dwa razy do roku wojewodowie będą przekazywać resortowi pracy informacje o liczbie żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów oraz niezaspokojonym zapotrzebowaniu na miejsca w tych placówkach.
 • Opłaty i miejsca w żłobkach: sprawdź, jak jest w twoim mieście
   Dzięki obowiązującej od kwietnia ustawie żłobkowej w całym kraju przybyć ma w tym roku ok. 4,5 tys. miejsc w placówkach dla dzieci do lat trzech; jednak mimo to - i przy podniesieniu opłat - np. w Warszawie na przyjęcie do żłobka czeka ponad 6 tys. dzieci, w Krakowie ok. 3 tys., a w Gdańsku ok. tysiąca.
 • Ile naprawdę jest miejsc w żłobkach? To się okaże
  W tym roku wyjątkowo do 20 października wojewodowie muszą otrzymać informacje o liczbie prywatnych oraz publicznych żłobków i klubów dziecięcych oraz zatrudnionych dziennych opiekunach.
 • Założenie prywatnego żłobka to wciąż droga przez mękę
  Gminy blokują tworzenie prywatnych żłobków, bo z powodu braku pieniędzy chcą zaoszczędzić na dotacjach.
 • Nowe miejsca w żłobkach wciąż są bardzo potrzebne.
  Ministerstwo jest zadowolone z efektów działania programu "Maluch" i planuje dodatkowy konkurs. Budżet zapłaci też składki na ubezpieczenie społeczne za nianie zatrudniane przez osoby prowadzące gospodarstwa rolne.
 • Miejsc w żłobkach wciąż jest za mało.
  Najwięcej nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych powstanie w Poznaniu i Wałbrzychu; najwięcej wniosków o dotacje z rządowego programu "Maluch" złożyły Gdańsk i Bydgoszcz - poinformowała w czwartek minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.po
 • Dzięki programowi "Maluch" znacznie zwiększy się liczba miejsc w żłobkach
  W kolejnej edycji programu "Maluch", który wspiera gminy w tworzeniu placówek dla dzieci do trzech lat, przyznano 12 dotacji na sumę ponad 1,7 mln zł, dzięki czemu przybędzie 416 miejsc w żłobkach - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.