• Kadr z filmu "22 lipca"
  Nowy film Paula Greengrassa to ostrzeżenie przed prawicowym ekstremizmem. Bardzo potrzebne.
 • Wybrzeże Bergen, Norwegia
  Wydarzenia, które miały miejsce w lipcu 2011 roku w centrum Oslo i na wyspie Utoya, wstrząsnęły nie tylko Norwegią. Oto bowiem w jednym z najbezpieczniejszych i najbogatszych państw świata, mężczyzna owładnięty spaczoną, polityczną ideologią, z zimną krwią zamordował 72 osoby. Jego ofiarami byli głównie nastoletni uczestnicy obozu zorganizowanego przez lewicową Partię Pracy. Książka "Jeden z nas" jest próbą odpowiedzi na wiele pytań, jakie pojawiły się po tych dramatycznych wydarzeniach.
 • Utoya
  Przedstawiciele młodzieżówki norweskiej Partii Pracy po czterech latach wrócili na wyspę Utoya. Właśnie tam, w lipcu 2011 roku terrorysta Anders Breivik zamordował 69 osób, głównie młodych działaczy socjaldemokratycznej partii. Uczestniczyli oni w corocznym obozie letnim.
 • Dwa lata temu uciekł przed strzałami Andersa Breivika, teraz stał się najmłodszym członkiem norweskiego parlamentu. 23-letni Frederic Holen Bjoerdal został wybrany w poniedziałkowych wyborach parlamentarnych z ramienia Partii Pracy. 
 • Utoya. Wyspa, na której Breivik dokonał masakry
  Mijają dwa lata od najbardziej krwawych zamachów terrorystycznych w Norwegii. 22 lipca 2011 roku Anders Behring Breivik odpalił ładunki wybuchowe w pobliżu budynków rządowych w Oslo. Wkrótce potem otworzył ogień do młodych ludzi przebywających na letnim obozie na wyspie Utoya. W obu atakach zginęło w sumie 77 osób. Masakrę przeżył Polak, Adrian Pracoń. Swoje wspomnienia opisał w książce "Masakra na wyspie Utoya".
 • Anders Breivik
  Norweski terrorysta mający na sumieniu 77 ofiar, zmieniał treść haseł Wikipedii przystosowując ją do swoich poglądów. Wiadomo, że Anders Breivik fałszował hasła dotyczące postaci króla Norwegii, Sigurda I Jerozolimczyka panującego w latach 1113 do 1130 roku.
 • Wyrok dla Andersa Breivika
  Anders Breivik, zamachowiec z Oslo i sprawca masakry z wyspy Utoya, został uznany za poczytalnego i skazany na karę więzienia. Najwyższą, jaką przewiduje norweskie prawo - 21 lat. Orzeczenie przyjął z uśmiechem.
 • Anders Breivik
  Skazany na co najmniej 21 lat więzienia Anders Breivik wydawał się być zadowolony z wyroku, słuchał go z uśmiechem na twarzy - informują norweskie media. Ekstremista został uznany w piątek za winnego dwóch zamachów terrorystycznych z 2011 roku i zabicia 77 osób.
 • Anders Breivik jest poczytalny. Rok temu w Oslo i na wyspie Utoya zabił 77 osób. Najbliższe 21 lat spędzi w więzieniu - taki wyrok w najgłośniejszym norweskim procesie wydał sąd. Breivik przyjął go z uśmiechem.
 • Więzienie Ila pod Oslo. Tu siedzi Anders Breivik
  Nieco ponad rok - tyle norweski sąd dał sobie czasu na zbadanie jednej z najbardziej dramatycznych spraw w dziejach Norwegii, a także Europy. Prawicowy ekstremista Anders Breivik, odpowiadający za zamordowanie 77 osób, w piątek może usłyszeć słowo "winny". Na orzeczenie czekał, siedząc w więzieniu pod Oslo. Oto zdjęcia z zakładu.