• Henning Mankell
  Zmarł Henning Mankell, szwedzki pisarz, dziennikarz i reżyser, autor powieści kryminalnych, sztuk teatralnych i scenariuszy. Miał 67 lat.
 • Inspektor Irene Huss
  Skuteczna jak komisarz Winter z książek Ake Edwardsona, nie mniej przenikliwa niż słynny glina z sagi Henninga Mankella. W ojczystej Szwecji nazywana jest właśnie "Wallanderem w spódnicy". Inspektor Irene Huss to bohaterka serialu kryminalnego zrealizowanego na podstawie bestsellerowych powieści Helene Tursten. Prowadzi skomplikowane i niebezpieczne śledztwa, ale mierzy się jednocześnie z codziennymi problemami: ma dom, męża, wychowuje dwie córki wchodzące w trudny wiek dorastania. Irene Huss w Ale kino! w każdą niedzielę, od 4 września, o godz. 20.10.
 • Eric Winter to elegant i snob. A także komisarz policji z Göteborga
  Bohater kolejnego bestsellerowego, szwedzkiego kryminału trafił na mały ekran. "Komisarz Winter" zadebiutuje w ale kino! w niedzielę 19 czerwca.
 • Kenneth Branagh jako Wallander
  Brytyjczycy wzięli się za filmowanie najbardziej popularnego szwedzkiego cyklu – książek Henninga Mankella o komisarzu Kurcie Wallanderze. Główna rolę w serialu BBC zagrał Kenneth Branagh. Trzy pierwsze odcinki właśnie ukazały się na DVD.
 • Kenneth Branagh jako Wallander
  Okrzyknięty nowym Laurencem Olivierem, porównywany z Orsonem Wellesem, Kenneth Branagh uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych aktorów. Z miłości do kryminałów Henninga Mankella mistrz kina szekspirowskiego zaangażował się jako producent i odtwórca głównej roli w ich ekranizację. Pierwsze trzy odcinki uhonorowanego 4 nagrodami BAFTA miniserialu o Kurcie Walalnderze ukazały się właśnie na DVD.
 • Najlepsze z filmowych wydań Wallandera - Krister Henriksson
  Henning Mankell w świetnym "Niespokojnym człowieku" żegna się z komisarzem z Ystad.