• Frank szwajcarski
  Państwo polskie murem stoi za frankowiczami chcącymi rozwiązać swoje, zawierające klauzule abuzywne, umowy z bankami - wynika z dokumentu, do którego dotarł DGP. Jeśli TSUE podzieli opinię Rzeczypospolitej, osoby mające kłopot ze spłatą indeksowanych w walucie szwajcarskiej kredytów mogą się ich pozbyć. Kłopot natomiast będą miały banki z dużymi portfelami takich kredytów.
 • Erdogan
  Nad Bosforem mamy do czynienia z polityzacją sektora finansowego. Jeszcze przed wyborami prezydenckimi Recep Tayyip Erdoğan dawał jasno do zrozumienia, że chce przejąć osobistą kontrolę nad systemem monetarnym kraju , a wysokie stopy procentowe uważa za niemoralne i niezgodne z nauką islamu.
 • Gospodarka
  Cła to jeden rodzaj broni w wojnie handlowej. Drugim są kursy walutowe. 
 • Frank Szwajcarski
  Za szwajcarską walutę trzeba płacić już ok. 3,70 zł, to ponad 20 gr więcej niż jeszcze miesiąc temu. Czemu frank tak wyraźnie zyskuje na wartości w relacji do złotego i dlaczego będzie trudno przerwać ten negatywny trend - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • BitCoin
  Ostatnie spadki cen bitcoina to jeszcze nic w zestawieniu z obliczeniami szwajcarskich naukowców. Posiadacze najpopularniejszej kryptowaluty nie będą zadowoleni z ich rachunków - pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.
 • Bitcoin
  Bank zarejestrował kilka znaków towarowych, które sugerują zainteresowanie kryptowalutami, choć to nie podoba się bankowi centralnemu i nadzorowi finansowemu.
 • polski złoty stuzłotówki banknoty
  Spadki indeksów na nowojorskiej giełdzie nie pozostały obojętne złotemu, choć reakcja na wiadomości z Wall Street przesunęła się w czasie. Tydzień po tym, jak nastąpiła nagła wyprzedaż akcji w USA, sytuacja zdaje się jednak normować. Kurs EUR/PLN pokazuje wartość 4,17. Również dolar oddał część zysków. Nie oznacza to jednak, że na rynku zapanował spokój - mówi analityk walutowy Ekantor.pl.
 • Gdyby o sile waluty miały decydować perspektywy gospodarki jej kraju, to rok 2018 byłby rokiem złotego. Ale niestety jest jeszcze coś takiego, jak geopolityka.
 • Pieniądze i szwedzka flaga
  Gdy ponad dwie dekady temu w Szwecji trwała dyskusja o wejściu do strefy euro, kondycja gospodarcza tego kraju nie zachwycała. Wystarczyło jednak 20 lat, by Szwedzi stali się liderem unijnego rozwoju wśród państw o wysokim dochodzie i obniżyli swój dług do PKB o połowę. Czy przyczyniła się do tego decyzja o pozostaniu poza obszarem wspólnej waluty? - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Euro i polska flaga
  Słowa uznania należą się „DGP” za próbę wywołania nowej fazy dyskusji na temat potencjalnych korzyści i kosztów przystąpienia Polski do strefy euro. Trudno o lepszy moment, aby taką dyskusję reanimować, niż nawrócenie się na euro prof. Marka Belki, jednej z najważniejszych postaci polityki gospodarczej Polski okresu transformacji. Wykonał on pierwszy, psychologicznie trudny krok – zmienił zdanie w bardzo ważnej kwestii, co z pewnością trzeba docenić