• Wątroba
  W Polsce wirusem zapalenia wątroby typu B i C zakażonych jest 650 tys. osób, z czego 86 proc. nie jest tego świadomych – wynika z danych udostępnionych w czwartek przez Fundację Gwiazda Nadziei.
 • Anna Mucha
  Diety pudełkowe to w ostatnim czasie bardzo modny sposób odżywiania się, szczególnie wśród celebrytów. Okazuje się jednak, że jedzenie posiłków dostarczanych codziennie w plastikowych pudełkach może szkodzić zdrowiu, o czym przekonała się osobiście Anna Mucha.
 • wątroba
  Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Spełnia ponad 500 różnych funkcji, wśród których wymienić można m.in. produkcję żółci niezbędnej w procesie trawienia, gromadzenie zapasów witamin A, D i B12 oraz neutralizowanie toksyn dostarczanych do organizmu w pożywieniu. Dlatego tak istotna z punktu widzenia jej kondycji jest odpowiednia profilaktyka, której jednym z podstawowych elementów jest racjonalne odżywianie. W jaki sposób odżywianie wpływa na pracę wątroby? I które nawyki warto wprowadzić do codziennego życia, aby jej pomóc?
 • Badanie krwi
  W ponad 200 ośrodkach w Polsce można wykonać bezpłatne testy w kierunku wirusa HCV (testy anty-HCV), który potajemnie niszczy wątrobę, prowadząc do jej marskości i raka wątrobowokomórkowego – poinformowali PAP organizatorzy programu „Zdrowa wątroba”.
 • Niealkoholowe stłuszczenie wątroby - choroba 6 milionów Polaków
  Niealkoholowe stłuszczenie wątroby występuje już u 6 milionów Polaków, a choroba ta powoli zajmuje miejsce wirusowych zapaleń wątroby jako najważniejszej choroby w hepatologii – alarmuje doktor n. med. Jan Gietka z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
 • wątroba
  Wirusowe zapalenie wątroby to grupa zakaźnych chorób zapalnych wątroby, która cechuje się uszkodzeniem wątroby, wywołanym przez wirusy hepatotropowe, czyli wirusy zapalenia wątroby. Jak może dojść do zarażenie tym wirusem?
 • W poniedziałek, 29 października, wystartował Żółty Tydzień, akcja edukacyjna nt. wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B), choroby grożącej marskością oraz rakiem wątroby. W Polsce co roku diagnozuje się kilka tysięcy nowych przypadków WZW B.
 • Szczury
  W Hongkongu wykryto pierwszy na świecie przypadek zarażenia się człowieka wirusem szczurzego zapalenia wątroby typu E – poinformował Uniwersytet Hongkongu. Nie jest jasne, w jaki sposób do tego doszło.
 • Operacja
  Jednoczesny przeszczep serca i wątroby po raz pierwszy w naszym kraju przeprowadzono w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Operowany był 51-letni pacjent z wadą genetyczną, powodująca uszkodzenie mięśnia sercowego.
 • Ból brzucha
  W Polsce 80 proc. osób z wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) nie jest świadoma choroby. Wczesne jej wykrycie i wdrożenie leczenia uchroniłoby je przed uszkodzeniem wątroby i przedwczesnym zgonem – przekonują eksperci z okazji Światowego Dnia WZW, który przypada 28 lipca.