• DZIEŃ WCZEŚNIAKA. Mali wojownicy w szpitalu Jósa András w mieście Nyíregyháza na Węgrzech
  Rocznie w Polsce rodzi się nawet 24 tys. wcześniaków, ale nie jest to tylko polski trend. Lekarzom łatwiej jest ratować wcześnie urodzone dzieci między innymi dzięki lepszemu sprzętowi medycznemu i specjalistycznym placówkom. Taki właśnie szpital - Jósa András - działa w mieście Nyíregyháza na Węgrzech. W sobotę 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka.
 • Wcześniak w inkubatorze
  Około 1,2 tys. noworodków trafia rocznie do Kliniki Neonatologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Specjalizuje się ona w leczeniu dzieci z głębokim wcześniactwem. Specjaliści z kliniki opowiadali o swych pacjentach i ich terapii. W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Rocznie rodzi się w Polsce około 23-24 tys. wcześniaków. "Ten trend rośnie" – wyjaśniała neonatolog profesor Ewa Gulczyńska.
 • Wcześniak w inkubatorze
  Dużą grupa wcześniaków może nie otrzymać profilaktyki zakażeń wirusem RS, które zagrażają ich zdrowiu i życiu – alarmowali neonatolodzy w Warszawie. Według nich NFZ nie zabezpieczył środków na rozszerzenie tego programu. NFZ zapewnia, że to dla niego istotna kwestia, która jest "przedmiotem intensywnej analizy".
 • SZCZECIN. BANK MLEKA KOBIECEGO OTWARTY
  Wcześniaki na pewno będą zadowolone. Bank Mleka Kobiecego, pierwszy taki w regionie i dziesiąty w Polsce, został otwarty w czwartek w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach.
 • Wcześniak w inkubatorze
  Pracujemy nad rozszerzeniem profilaktyki RS dla starszych wcześniaków - zapewnia resort zdrowia. Jednocześnie informuje, że minister nie podjął jeszcze decyzji sprawie rozszerzenia programu profilaktyki zakażeń wirusem RS na dzieci urodzone między 28. a 32. tygodniem ciąży.
 • Szymon urodził się w 27 września 2017 roku. Termin porodu wyznaczony był na 4 stycznia
  Gdy przyszedł na świat, ważył 400 gramów i mierzył 30 centymetrów. Najmniejszy wcześniak urodzony w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach po czterech miesiącach może pojechać do domu.
 • Kalinka
  Kalinka urodziła się w 35. tygodniu ciąży z dysmorfią twarzy i zarośnięciem nozdrzy tylnych. Zdiagnozowano u niej zespół Crouzona.
 • Wcześniak w inkubatorze
  Jak lekarze przygotowują się do operowania wcześniaków?
 • EMOSTREFA W SZPITALU ŚWIĘTEJ RODZINY W WARSZAWIE
  O tym, jak ważny dla wcześniaków jest jak najwcześniejszy i jak najbliższy kontakt z rodzicem, wiedzą wszystkie mamy i ojcowie. Pomaga im nie tylko nawiązać więź z maluchem, ale przede wszystkim wspomaga jest prawidłowy rozwój. Niestety, w polskich szpitalach trudno jest znaleźć miejsca i warunki, w których rodzic może skupić się na kontakcie ze swoim nowo narodzonym dzieckiem. Naprzeciw potrzebom i dużych, i małych wychodzą specjalne EMOstrefy. Jedna powstała w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym imienia Świętej Rodziny, w ramach programu "Blisko z tobą chcę być".
 • Karmienie piersią
  Wcześniaki powinny być karmione mlekiem matki, bo jest ono najbardziej korzystne dla jego zdrowia i pozwala obniżyć wydatki na opiekę medyczną – przekonywali eksperci podczas śniadania prasowego w Warszawie.