• DZIEŃ WCZEŚNIAKA. Mali wojownicy w szpitalu Jósa András w mieście Nyíregyháza na Węgrzech
  Rocznie w Polsce rodzi się nawet 24 tys. wcześniaków, ale nie jest to tylko polski trend. Lekarzom łatwiej jest ratować wcześnie urodzone dzieci między innymi dzięki lepszemu sprzętowi medycznemu i specjalistycznym placówkom. Taki właśnie szpital - Jósa András - działa w mieście Nyíregyháza na Węgrzech. W sobotę 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka.
 • Wcześniak w inkubatorze
  Około 1,2 tys. noworodków trafia rocznie do Kliniki Neonatologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Specjalizuje się ona w leczeniu dzieci z głębokim wcześniactwem. Specjaliści z kliniki opowiadali o swych pacjentach i ich terapii. W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Rocznie rodzi się w Polsce około 23-24 tys. wcześniaków. "Ten trend rośnie" – wyjaśniała neonatolog profesor Ewa Gulczyńska.
 • SZCZECIN. BANK MLEKA KOBIECEGO OTWARTY
  Wcześniaki na pewno będą zadowolone. Bank Mleka Kobiecego, pierwszy taki w regionie i dziesiąty w Polsce, został otwarty w czwartek w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach.
 • EMOSTREFA W SZPITALU ŚWIĘTEJ RODZINY W WARSZAWIE
  O tym, jak ważny dla wcześniaków jest jak najwcześniejszy i jak najbliższy kontakt z rodzicem, wiedzą wszystkie mamy i ojcowie. Pomaga im nie tylko nawiązać więź z maluchem, ale przede wszystkim wspomaga jest prawidłowy rozwój. Niestety, w polskich szpitalach trudno jest znaleźć miejsca i warunki, w których rodzic może skupić się na kontakcie ze swoim nowo narodzonym dzieckiem. Naprzeciw potrzebom i dużych, i małych wychodzą specjalne EMOstrefy. Jedna powstała w warszawskim Szpitalu Specjalistycznym imienia Świętej Rodziny, w ramach programu "Blisko z tobą chcę być".
 • Wcześniak w inkubatorze
  W poznańskim szpitalu przy Polnej przychodzi na świat najwięcej dzieci w kraju. I tam właśnie urodziły się skrajne wcześniaki, czworaczki: Tosia, Amelia, Tatiana i Maja.
 • Wcześniak w inkubatorze
  Postęp wiedzy medycznej, nowoczesny sprzęt i leki – dzięki temu udaje się uratować znacznie więcej przedwcześnie urodzonych dzieci niż jeszcze 20-30 lat temu. Walczymy od początku o życie każdego dziecka, ale też o jego jakość – podkreśla pediatra i neonatolog dr Teresa Owsianka-Podleśny.
 • Noworodek
  Kompleksowa opieka nad wcześniakami prowadzona do trzeciego roku ich życia jest niezbędna, by dzieci te mogły nadrobić opóźnienia rozwojowe w stosunku do rówieśników – apelowali eksperci na konferencji w Warszawie. Zorganizowano ja w ramach obchodów Światowego Dnia Wcześniaka, który przypada 17 listopada.
 • Stopa noworodka
  119 wcześniaków z Polski przebadali lekarze szukając genetycznych przyczyn przewlekłej choroby płuc i retinopatii wcześniaczej. - Organizmy tych dzieci w zależności od stopnia dojrzałości produkowały inne zastawy białek, a to może wpływ na ich dalszy rozwój - mówili specjaliści.
 • Wcześniak
  1 dziecko średnio na 14 urodzonych w Polsce przychodzi na świat za wcześnie. Neonatolodzy starają się je ratować za wszelką cenę. W tym celu opracowali specjalny program.
 • W Polsce rodzi się wciąż z dużo wcześniaków.
  Odsetek wcześniaków zmniejszył się w Polsce z 6-7 proc. do 5,7 proc. w 2010 r. ale nadal jest ich zbyt dużo - stwierdzili eksperci podczas międzynarodowej konferencji "Profilaktyka zdrowotna medycyną przyszłości", która w piątek odbyła się w Warszawie.