• Mirosław Nizio, artysta rzeźbiarz, for. Maksymilian Rigamonti
    Nie wziąłem udziału w konkursie na upamiętnienie tragedii smoleńskiej właśnie z powodu polityki, interpretacji. Mam 54 lata i cieszę się, że mogę zajmować się rzeczami, które budują świadomość historyczną, narodową, które uczą - mówi Magdalenie Rigamonti Mirosław Nizio - twórca projektu Muzeum Narodowego Memoriału Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie
  • Kadr z filmu "Gareth James" Agnieszki Holland
    Film przedstawia historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką utopią. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella.
  • "Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958 - 1962"
     Kampania pod hasłem "więcej, lepiej, prędzej i taniej" przyniosła katastrofalne rezultaty. "Wielki głód. Tragiczne skutki polityki Mao 1958 -1962" to wstrząsająca lektura opisująca jedną z największych katastrof XX wieku - klęskę głodu w Chinach. Takie były efekty bezwzględnej polityki Mao Zedonga.