• Andrzej Szpilman
    "Słowo 'Żyd' było w Polsce używane w zły sposób, aby obrażać. Taki rusycyzm. Wynika to z perfidii Niemców, którzy wkraczając do Polski, wyjęli Żydów spod prawa i rzucili na pastwę rzezimieszków. Hitlerowcy wiedzieli, że ci Żydzi, rabowani, gwałceni, poniżani przez szumowiny, na oczach ludzi, którzy nie reagowali, odczują w końcu ulgę, kiedy trafią do gett" - mówi w rozmowie z Magazynem DGP Andrzej Szpilman, syn Władysława Szpilmana, kompozytor i lekarz stomatolog.
  • Agata Tuszyńska, autorka książki o Wierze Gran
    Agata Tuszyńska i Wydawnictwo Literackie mają przeprosić rodzinę Władysława Szpilmana za stwierdzenia, które znalazły się w książce Tuszyńskiej o piosenkarce Wierze Gran. Chodzi o opinię Gran, jakoby słynny pianista w czasie wojny służył w żydowskiej policji w warszawskim getcie.
  • Wdowa po Władysławie Szpilmanie i jego syn nie usłyszą przeprosin od Agaty Tuszyńskiej. Sąd oddalił pozew złożony przez rodzinę pianisty przeciwko autorce, która w swojej książce pod tytułem "Oskarżona Wiera Gran" przytoczyła jej słowa, jakoby Szpilman służył w czasie wojny w żydowskiej policji.
  • Książka o Wierze Gran zakazana w Niemczech - poinformował Informacyjną Agencją Radiową Andrzej Szpilman. Syn Władysława Szpilmana zaskarżył w Niemczech wydawnictwo, które zaczęło drukować książkę Agaty Tuszyńskiej o żydowskiej piosenkarce.
  • Druty kolczaste
    Warszawski sąd kontynuował w poniedziałek proces wytoczony przez wdowę po Władysławie Szpilmanie i jego syna - za przytoczenie w książce o piosenkarce z warszawskiego getta Wierze Gran jej opinii, jakoby słynny pianista służył w żydowskiej policji.