• Więzienie
  Wpadli w ręce policji w Poznaniu. Mowa o trzech skazanych, którzy w sobotę uciekli z grudziądzkiego więzienia.
 • Poszukiwani więźniowie: Robert Bottcher, Marcin Piechocki i Barosz Śmiśniewicz
  Jest areszt tymczasowy - będzie list gończy. Grudziądzki sąd na posiedzeniu niejawnym zdecydował się na zastosowanie 14 dniowego aresztu tymczasowego dla trzech więziennych uciekinierów. Podjęcie takiej decyzji umożliwi prokuraturze wystawienie listów gończych za mężczyznami. Taki dokument ma zostać wysłany dzisiaj.
 • Władze muzeum w Auschwitz chciały ułatwić zwiedzanie podczas afrykańskich upałów nad Polską. Dlatego też przy wejściu do byłego niemieckiego obozu zagłady zamontowano kurtyny wodne. Część więźniów uznała jednak, że zraszacze przypominają prysznice, a to przywołało bolesne wspomnienia.
 • Zamieszki w zakładzie karnym w Melbourne w Australii. Więźniowie podpalili budynek i zmusili strażników do ucieczki. Powodem buntu jest zakaz palenia, który wprowadzono wczoraj. Około 80 procent osadzonych pali papierosy.
 • Łagier i linia kolejowa Martwej Drogi
  "Aby zgłębić i pojąć sens tej sprawy - należałoby niejedno życie strawić w tych obozach, w których nawet jednego roku nie sposób odsiedzieć w całości bez jakichś ulg, bo stworzono te obozy dla ludzkiej zagłady. Dlatego też ci, co sięgnęli głębiej, co, co zaznali więcej - już są w grobie i nic nie powiedzą. Tego, co najważniejsze, nikt już nigdy o tych obozach nie opowie" - pisał Aleksander Sołżenicyn w słynnej powieści "Archipelag GUŁag". Tomasz Kizny, dziennikarz, fotoreporter, założyciel opozycyjnej Niezależnej Agencji Fotograficznej "Dementi", która w komunizmie lat 80. pokazywała okrucieństwo stanu wojennego, wydał po raz pierwszy w Polsce album "Gułag". Wypełniona setkami archiwalnych fotografii i historiami byłych łagierników publikacja, opowiada przynajmniej część tego, co - jak pisał Sołżenicyn - najważniejsze.
 • Pakistańscy policjanci
  Władze Pakistanu przywracają karę śmierci za wszystkie przestępstwa. Organizacje praw człowieka boją się, że to doprowadzi do masowych egzekucj
 • Dzieci - więźniowie KL Auschwitz wyzwolone z obozu przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku
  "Konspiracja w KL Auschwitz nie posiadała broni palnej. Zamierzano ją zdobyć w czasie walki, której ciężar przede wszystkim spoczywałby na oddziałach Armii Krajowej atakujących załogę SS. Myślano nawet o desancie spadochronowym, który wspomógłby walczących" - wyjaśnia w rozmowie z dziennik.pl dr Adam Cyra, historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
 • Więzienie
  Kuba uwolniła kilku z listy 53 więźniów politycznych sporządzonej przez Stany Zjednoczone. To jeden z warunków normalizacji stosunków między obu krajami. Taką informację przekazała rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki zastrzegając jednak, że doniesienia te będą zweryfikowane "w najbliższym czasie". Nie chciała ujawnić konkretnej liczby zwolnionych.
 • Druty kolczaste w Auschwitz
  To może być ostatnia tego typu sprawa sądowa. Wiosną przyszłego roku w Niemczech ma rozpocząć się proces byłego SS-mana, który służył w obozie Auschwitz-Birkenau. 93-letni Oskar G. oskarżony jest o pomoc w zamordowaniu 300 tysięcy osób. 
 • Kreml w Moskwie
  Moskwa chce, aby świat poznał cały raport o łamaniu prawa przez amerykańskie służby specjalne. Rosyjskie MSZ podkreśla, że chodzi o stosowanie nielegalnych metod, w tym tortur, w trakcie tak zwanej "wojny z terroryzmem". Krytykując metody stosowane przez CIA, rosyjscy dyplomaci nie odnoszą się do działań rosyjskich służby, w stosunku do kaukaskich rebeliantów.