• Przeszliśmy komunizm, przejdziemy kryzys
  Wzrost gospodarczy w 2012 roku wyniesie nieco powyżej 3 proc. licząc rok do roku - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jan Winiecki.
 • Proces Skrzypek kontra Winiecki. Zeznawał naukowiec z SGH w Warszawie
  Świadek obrony, który badał poprawność nostryfikacji dyplomu byłego prezesa NBP śp. Sławomira Skrzypka, zeznawał w piątek w Poznaniu w procesie o pomówienie b. prezesa przez ekonomistę Jana Winieckiego.
 • System emerytalny na całym świecie bankrutuje. Potrzebuje gruntownych zmian
  Polski system ubezpieczeń jest chory i wymaga głębokiej przebudowy. Emerytury powinny być finansowane ze składek, a ZUS potrzebuje aż czterech źródeł finansowania, aby je wypłacić. Powód? Wydajemy ponad stan. Zresztą na całym świecie wydatki przewyższają wpływy. Czas na systemowe reformy.
 • Winiecki o powrocie do chodzenia "na pasku koncernów"
  Gdy chodziłem do szkoły w stalinowskich latach, tak właśnie pisywano w gazetach. O kapitalistycznej gospodarce rządzonej przez burżuazyjnych krwiopijców, o gazetach i nauce – też burżuazyjnych, bo chodzących na pasku rządzącej burżuazji. Ta frazeologia wraca. Nasza najbardziej poprawna politycznie gazeta, „Wyborcza”, z 2 – 3.07 (powołując się na magazyn „Guardian” – red.), zdemaskowała niedawno pewnego „klimatycznego sceptyka na pasku koncernów paliwowych”.
 • Winiecki: Kto nie lubi kapitalizmu?
  Opartych na faktach argumentów za kapitalistycznym rynkiem jest ogrom. Zapominamy, że ludzkość przez ogromną część swojej historii żyła w biedzie. Kroki w kierunku zamożności to historia najnowsza kapitalistycznego rynku.
 • Winiecki: W XIX wieku świat lubił imigrantów
  Fala nielegalnej imigracji zalewająca Europę wywołuje rosnąco negatywne reakcje części zachodnioeuropejskich społeczeństw. Włosi i Francuzi zaczynają rozważać wprowadzenie ograniczeń do traktatu z Schengen. Holendrzy mówią o konieczności ograniczania przepływu i pobytu osób niepracujących, a pobierających zasiłki socjalne.
 • Winiecki: Wprowadzić zakaz stadionowy!
  Felieton nie dotyczy kiboli, którzy stanowią odrębny, dyskutowany bez większych kompetencji temat. Po prostu zaskoczyło mnie to, że w Polsce buduje się w różnych miastach ponad 60 stadionów! Najwyraźniej władze rządowe i samorządowe dały się uwieść czarowi manny z unijnego nieba i zaczęły budować, co tylko się da. Nie dostrzegając rosnącego poziomu zadłużenia (z czego z dużym opóźnieniem zdawać sobie zaczął sprawę rząd) ani rosnących w przyszłości wydatków bieżących, który to proces rozpocznie się z dniem oddania obiektu inwestycyjnego do użytku.
 • Winiecki: Energia odnawialna, czyli subsydiowana proca Dawida
  W latach komuny Janek Pietrzak pokazywał zadęcie ówczesnej władzy, której jakiś ważny przedstawiciel stwierdzał, że „gdyby nie brak puszek, moglibyśmy zarzucić Europę konserwami, ale też... nie mamy mięsa”. Ten właśnie żart przypomina mi się, gdy słyszę o postępach naszej energetyki opartej na źródłach odnawialnych. Bowiem ta coraz bardziej kosztowna plaga zaczyna się – niestety – zadomawiać także i u nas.
 • Jan Winiecki
  W dyskusji o gospodarce chętnie posługujemy się pojęciem opartym na przyzwyczajeniu, nie wiedzy - pisze Jan Winiecki.
 • Winiecki Atak ekonomicznego ciemnogrodu
  Andrzej Mleczko w jednym ze swoich znakomitych rysunków narysował latające panie z notesami i mikrofonami oraz dwóch mężczyzn, bodajże rolników, mówiących między sobą, że idzie wiosna, bo dziennikarki robią się bardziej namolne. Gdyby przyjąć poetykę znakomitego rysownika, to należałoby powiedzieć, że idą wybory, bo różni mądrale narzekający na kapitalizm, neoliberalizm, monetaryzm i elementarną logikę opowiadają coraz większe bzdury.