• Telefon komórkowy
  Podlaski oddział NFZ rozsyła od wtorku sms-y do pacjentów, by przypomnieć im o zbliżającym się terminie wizyty u lekarza specjalisty. Fundusz liczy, że jeśli ktoś nie będzie mógł przyjść do lekarza, poinformuje o tym, a wówczas skorzysta inny chory.
 • Według ekspertów ustawa refundacyjna ma wiele wad
  Ustawa refundacyjna uderza w pacjentów i wprowadza chaos na rynku leków - oceniają eksperci w raporcie "Do trzech razy sztuka - Ustawa Refundacyjna po publikacji trzech pierwszych wykazów". Wyliczają w nim 10 najważniejszych niedoskonałości nowych przepisów.
 • Lekarz nie zawsze jest ze swoim pacjentem szczery - wynika z badań naukowców
  Lekarze mają opinię ludzi szczególnie godnych zaufania, jednak badania amerykańskich naukowców wykazały, że co drugi lekarz wprowadza w błąd swych pacjentów. Czego doktor nie mówi, choć tak naprawdę powinien?
 • Najrzadziej płacą z własnej kieszeni za usługi zdrowotne gospodarstwa rencistów
  Już niemal połowa gospodarstw domowych w Polsce (48,11proc.) ponosi jakieś wydatki na usługi zdrowotne z własnej kieszeni – wynika z badania „Diagnoza społeczna 2011. Warunki i jakość życia Polaków”.
 • Łączne zadłużenie publicznych szpitali wynosi 10,05 mld zł
  Łączne zadłużenie publicznych szpitali wynosi 10,05 mld zł. To najwyższy poziom od rekordowego zanotowanego w kwietniu 2006 roku.
 • W 2012 roku będzie więcej pieniędzy na opiekę specjalistyczną
  Maciej Dworski: W 2012 roku będzie więcej pieniędzy na opiekę specjalistyczną. Ci lekarze, którzy faktycznie wykonują badania, zarobią więcej.
 • Pacjent ma obowiązek przedstawienia lekarzowi dokumentu, który potwierdza jego uprawnienia do bezpłatnego leczenia
  Pacjent ma obowiązek przedstawienia lekarzowi dokumentu, który potwierdza jego uprawnienia do bezpłatnego leczenia, w tym do leków refundowanych.
 • NFZ będzie kontraktować usługi z lekarzami, którzy mają tylko starą specjalizację pierwszego stopnia
  NFZ będzie kontraktować usługi z tymi medykami, którzy mają tylko starą specjalizację pierwszego stopnia. Ministerstwo Zdrowia wycofało się z pomysłu, który uniemożliwiał im podpisywanie umów z funduszem.
 • Pacjent ma prawo zmiany lekarza rodzinnego bezpłatnie dwa razy w ciągu roku kalendarzowego
  Każdy ubezpieczony ma prawo zmiany lekarza rodzinnego bezpłatnie dwa razy w ciągu roku kalendarzowego.
 • Kaucję za wizytę u specjalisty i pełną opłatę za badania płacą pacjenci, którzy nie mają podczas wizyty druku RMUA
  Kaucję za wizytę u specjalisty oraz pełną opłatę za badania i refundowane leki płacą pacjenci, którzy na wizytę u lekarza przyszli bez druku RMUA. NFZ mówi, że ich pobieranie od ubezpieczonych jest bezprawne.