• Wizyta u lekarza
  Wydłużają się kolejki do lekarzy. W październiku i listopadzie chorzy musieli czekać na wizytę średnio 3 miesiące, podczas gdy w 2012 r. było to 2,7 miesiąca – wynika z najnowszego Barometru Watch Health Care.
 • Karetka pogotowia
  W ostatnim roku w Czechach o 10 proc. wzrosła liczba nieuzasadnionych wyjazdów karetek. Ich powodem są zamknięte przychodnie, a czasem i wygoda pacjentów, którzy wolą zadzwonić po ambulans niż poszukać czynnej lecznicy.
 • Lekarz i pacjent
  Czujność pacjenta oraz jego świadome i odpowiedzialne podejście do profilaktyki to często najskuteczniejsza „szczepionka” przeciwko wielu groźnym chorobom – podkreślają lekarze. Nie ma lepszego sposobu na to, aby zadbać o swój organizm i jego kondycję niż regularne badania. Wcale nie chodzi tu o skomplikowane procedury czy długotrwałe testy, bo by je wykonać wystarczy jeden dzień. USG, EKG, morfologia, rezonans… – o których z nich trzeba pamiętać?
 • Badanie nosa
  Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia wystawiają rachunki osobom, które korzystały z bezpłatnej opieki medycznej, a nie miały do tego uprawnień. O sprawie informuje "Rzeczpospolita".
 • Wizyta u lekarza
  Narodowy Fundusz Zdrowia zbada satysfakcję pacjentów. Dziś ruszyła pilotażowa ankieta, która ma sprawdzić, czy chorzy są zadowoleni ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Pytania dotyczą głównie organizacji opieki medycznej i dostępu do leczenia, na przykład: jak długo trzeba czekać na wizytę do lekarza POZ, czy można zarejestrować się telefonicznie lub przez internet. Czy pacjent w sposób zrozumiały uzyskał informacje o stanie zdrowia oraz trybie i sposobie leczenia - wyjaśnia prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk.
 • Kobieta u lekarza
  Co czwarte zwolnienie lekarskie wystawiane jest z powodu grypy lub przeziębienia - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
 • Kobieta u lekarza
  Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do ministra zdrowia o rozpoczęcie prac nad uporządkowaniem przepisów dotyczących tajemnicy lekarskiej. Niespójność prawa powoduje, że pacjenci nie mogą czuć się bezpieczni przekazując informacje o sobie - argumentuje prezydium.
 • Dziecko u lekarza
  Książeczki zdrowia dziecka mają być ujednolicone i będą częścią dokumentacji medycznej. Sejmowa komisja zdrowia przyjęła sprawozdanie podkomisji dotyczące nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
 • Kobieta ma katar
  Katar infekcyjny i alergiczny na pierwszy rzut oka wydaje się być prawie taki sam. Ale wiemy, że „prawie” robi dużą różnicę. W obu przypadkach na początku obserwujemy obecność wodnistej wydzieliny, intensywne kichanie oraz uczucie zatkanego nosa z upośledzeniem węchu. Często towarzyszy temu uczucie zmęczenia i osłabienia. I to są wspólne cechy obu stanów kataralnych. Przyczyny pojawienia się problemu i sposoby przeciwdziałania są jednak zupełnie inne.
 • Mężczyzna u lekarza
  Polski mężczyzna chciałby być jak agent 007: odważny, wysportowany i silny, a do tego zdrowy! Z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków wynika, że nie tylko zaczęli dbać o siebie, ale też przestają się wstydzi szukania porad w gabinetach specjalistów.