• leki
  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał 11 decyzji wstrzymujących sprzedaż produktów leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinum, stosowaną na wrzody żołądka. Wśród leków jest Ranigast.
 • Helicobacter pyloris
  Rosnąca oporność bakterii na powszechnie stosowane antybiotyki sprawia coraz większe problemy w leczeniu m.in. zakażeń bakteriami Helicobakter pylori, które są przyczyną wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz raka żołądka. Wg specjalistów leczone antybiotykami powinny być tylko zakażenia objawowe, potwierdzone metodami diagnostycznymi.
 • Ból brzucha
  Wrzody przewodu pokarmowego to ubytki w śluzówce żołądka albo dwunastnicy. Ich przyczyną może być pewna bakteria. Jaka? Co jeszcze wywołuje wrzody?
 • Mężczyznę bolą plecy
  Zamiast łykać kolejną tabletkę przeciwbólową (która i tak rzadko pomaga), sprawdź, jaka może być przyczyna bólu pleców. Ta dolegliwość może zapowiadać poważne problemy ze zdrowiem.
 • Helicobacter pyloris
  Nasi przodkowie sprzed kilku tysięcy lat mogli cierpieć na częste dziś wrzody żołądka. Wskazuje na to badanie wnętrzności tak zwanego człowieka lodu, czyli Oetzi. Analizę rzucającą nowe światło na pochodzenie człowieka publikuje tygodnik "Science".
 • Ból brzucha
  Połowa pacjentów z rakiem żołądka jest zbyt późno diagnozowana, by leczenia było skuteczne. Chodzi o operacyjne leczenie tego nowotworu.
 • Lekarz bada pacjentce brzuch
  Jesień to czas, w którym zdecydowanie częściej doskwierają nam dolegliwości żołądkowe. Zgaga, niestrawność, bóle brzucha, wzdęcia, mdłości, a czasami także kwaśny lub gorzki posmak w ustach, to jedne z najczęstszych objawów towarzyszących chorobie wrzodowej. Dziś możemy nie tylko skutecznie leczyć tego rodzaju problemy, ale przede wszystkim szybko i bezboleśnie je diagnozować.
 • Ból brzucha
  Pieczenie w żołądku, dokuczliwe bóle brzucha, nudności, wzdęcia, ciągłe uczucie głodu – niestety wielu z nas wciąż bagatelizuje tego rodzaju oznaki. Szacuje się, że choroba wrzodowa dotyka co dziesiątego dorosłego Polaka, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań. Jeśli żyjesz w stresie, pijesz dużo kawy, palisz papierosy, jesz nieregularne posiłki i często sięgasz po tabletki przeciwbólowe – wrzody żołądka mogą dopaść również ciebie!
 • Infekcja może wywołać nowotwór
  Około dwóch milionów przypadków zachorowań na raka rocznie jest wynikiem infekcji – twierdzą naukowcy. Wynika z tego, że co szósty pacjent mógłby w ogóle nie zachorować. Na jakie schorzenia warto zwracać uwagę?
 • Woda z morskich głębin zwalcza bakterie Helicobacter pylori
  Brzmi dość nieprawdopodobnie, ale naukowcy mają dowody, że rzeczywiście tak jest. Woda morska zapobiega wrzodom żołądka i hamuje rozwój komórek rakowych.