• Badanie dziecka
  Dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat z powiatu jarosławskiego (Podkarpackie) będą mogły zostać bezpłatnie przebadane ultrasonografem, aby wykryć lub wykluczyć ewentualne zmiany nowotworowe. Akcja odbędzie się 25-27 kwietnia.
 • Komórka rakowa pod lupą
  Narzędzia drukowane w technologii 3D przy użyciu innowacyjnych, antybakteryjnych materiałów, mogą być wykorzystywane w diagnostyce chorób nowotworowych. Jednym z nich jest opracowany przez śląskich naukowców uchwyt do diagnozy nowotworów górnych dróg oddechowych.
 • Jajniki
  Rak jajnika to jeden z najpóźniej wykrywanych i najbardziej śmiertelnych nowotworów. Polskie Towarzystwo Onkologiczne opublikowało raport, który pokazuje, jak zmniejszyć ryzyko i skutki zachorowania na ten nowotwór.
 • Krew
  Regularne testy z krwi mogą bardzo wcześnie wykryć raka jajników. Do takiego zdania doszli brytyjscy naukowcy po wielu latach badań.
 • Nowoczesny endoskop skonstruowała polska uczona dr Magdalena Góra
  Na pierwszy rzut oka wygląda jak szklana pigułka emitująca światło i przypomina gadżecik z filmów science-fiction. Okazuje się jednak, że choć jest mała i niepozorna, może uratować życie. To wynalazek polskich naukowców. Nowoczesna sonda do badania przełyku.
 • W leczeniu nowotworu u dzieci liczy się wczesna diagnoza
  Ponad 30 lekarzy i pielęgniarek z powiatowych i gminnych ośrodków zdrowia w Olsztyńskiem uczestniczyło w sobotę w szkoleniu nt. wczesnego wykrywania raka u dzieci. Prowadzili je onkolodzy ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Docelowo przeszkolonych ma być 250 osób.