• Próbka krwi na badanie HCV
  W Łodzi rozpoczęła się akcja bezpłatnych badań wykrywających wirusowe zapalenie wątroby typu C. Każdy łodzianin może sprawdzić, czy jest nosicielem wirusa HCV. W ubiegłym roku przebadano ponad 1,7 tys. osób. 12 z nich skierowano na dalsze leczenie.
 • Próbka krwi na badanie HCV
  Każdego roku w Polsce notuje się od tysiąca do czterech tysięcy zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C (hepatitis C virus, HCV) – podał zastępca GIS Grzegorz Hudzik. Są skuteczne formy terapii, ale stawiać trzeba na profilaktykę i badania - wskazał.
 • Badanie krwi
  W ponad 200 ośrodkach w Polsce można wykonać bezpłatne testy w kierunku wirusa HCV (testy anty-HCV), który potajemnie niszczy wątrobę, prowadząc do jej marskości i raka wątrobowokomórkowego – poinformowali PAP organizatorzy programu „Zdrowa wątroba”.
 • W poniedziałek, 29 października, wystartował Żółty Tydzień, akcja edukacyjna nt. wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW B), choroby grożącej marskością oraz rakiem wątroby. W Polsce co roku diagnozuje się kilka tysięcy nowych przypadków WZW B.
 • Ból brzucha
  W Polsce 80 proc. osób z wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) nie jest świadoma choroby. Wczesne jej wykrycie i wdrożenie leczenia uchroniłoby je przed uszkodzeniem wątroby i przedwczesnym zgonem – przekonują eksperci z okazji Światowego Dnia WZW, który przypada 28 lipca.
 • pacjent dokumentacja
  Chaos prawny, spadek skuteczności leczenia, ograniczenie dostępu do terapii, wydłużenie kolejek, a tym samym podwyższone ryzyko zgonów pacjentów - te i wiele innych zagrożeń przewidują lekarze i organizacje pacjentów cierpiących na zapalenie wątroby typu C po wejściu w życie rozporządzenia prezesa NFZ wprowadzającego zasadę, że szpitale będą mogły stosować w leczeniu tej choroby wyłącznie tą terapię, która zostanie wyłoniona w ramach przetargu centralnego. Fundusz uspokaja: zmiany mają tylko poprawić sytuację.
 • Mężczyzna u lekarza
  Zażółcona skóra i białka oczu oraz zmieniony kolor moczu i kału wskazują na podwyższone stężenie bilirubiny we krwi, czyli żółtaczkę. Czym jest żółtaczka?
 • wątroba
  Prawie 20 tys. chorych z wirusowym zapaleniem wątroby typu C objęta jest rewolucyjną terapią, ale wciąż jest to połowa pacjentów, którzy wymagają takiego leczenia w trybie pilnym – powiedziała prof. Anna Piekarska z UM w Łodzi.
 • WZW C może rozwijać się w ukryciu
  Co piąta osoba zarażona wirusem HCV wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C nie wie, że jest chora. Według szacunków w Polsce to około 150 tysięcy osób - alarmują specjaliści.
 • Krew
  Ponad 93 proc. Polaków nie wie czym jest HCV – alarmują lekarze. Tymczasem taka wiedza może uratować życie. Dowiedz się więcej - teraz jest najlepszy czas. 1 października przypada Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C.