• Spotkanie przyjaciółek z dziećmi
  Preferencyjne kredyty dla młodych mężatek zobowiązujących się do posiadania dzieci zostaną wprowadzone na Węgrzech od 1 lipca – zapowiedziała w poniedziałek wiceminister w resorcie zasobów ludzkich ds. polityki rodzinnej Katalin Novak.
 • galeria sztuki
  "W sztuce współczesnej nie ma granic, są jednak pewne punkty zapalne, których dotykanie może wiązać się z niebezpieczeństwem. Artyści często bywają przekorni i właśnie te punkty ich interesują. Przykładem może być religia - bardzo klasyczny temat w sztuce, którego dotykanie wiąże się z ryzykiem" - powiedział Szymon Żydek w rozmowie z dziennik.pl. Z kuratorem i jednym z autorów książki "Sztuka w naszym wieku" rozmawiamy o tym, jak uniknąć wpadki w galerii sztuki i nie pomylić współczesnego dzieła z kaloryferem, kto może dziś zostać artystą i co sztuka współczesna ma do zaoferowania obecnemu trendowi na stawianie pomników.
 • ilustracja Macieja Blazniaka
  "Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci" w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki to wystawa ilustracji do książek dla dzieci. Prace najciekawszych polskich twórców będzie można oglądać od 20 lutego.
 • Helena i Szymon Syrkusowie, Osiedle Koło II, 1947-51 / fot. dzięki uprzejmości Muzeum Architektury we Wrocławiu
  Zniszczenie dotychczasowego świata — dosłowne i symboliczne — stworzyło artystom funkcjonującym w pierwszych latach po II wojnie możliwość zaprojektowania wszystkiego na nowo. Realna konieczność odbudowy stanowiła wyzwanie i pokusę dla architektów, urbanistów i projektantów. Wielokrotnie znajdowały one wyraz w utopijnych wizjach.
 • Ludzie w czasie głosowania
  Ruch na rzecz JOW zachęca do udziału w referendum. 6 września między innymi odpowiemy na pytanie dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.
 • Henryk Tomaszewski, Niepotrzebni mogą odejść, plakat filmowy, 1947
  Na stulecie urodzin wielka wystawa Henryka Tomaszewskiego w warszawskiej Zachęcie. Ekspozycja "Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski" - zawiera większość dzieł jednego z najważniejszych polskich projektantów graficznych, ojców założycieli tzw. polskiej szkoły plakatu.
 • Dzień Otwarty
  9 grudnia 2013 galeria Zachęta będzie czynna dla wszystkich chętnych w godzinach 10–22, a wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny.
 • David LaChappelle, Kanye West: Passion of the Christ, 2006 © David LaChapelle
  Amerykański raper w koronie cierniowej, ukrzyżowana postać w wojskowym moro, czy zdjęcia Jezusa na przedmieściach Nowego Jorku to tylko niektóre z prac, które można podziwiać w warszawskiej Zachęcie. Wystawa "In God We Trust" ukazuje mozaikę wierzeń i praktyk religijnych amerykańskich społeczeństw. Ekspozycja składa się z ciekawych, często prowokacyjnych elementów, które skłaniają odwiedzających do refleksji nad religią w XXI wieku. Wśród zebranych prac będzie można podziwiać dzieła takich artystów jak David LaChapelle, Michael Muprhy czy Christian Jankowski. Wystawa potrwa do 10 listopada.
 • Tłum wychodzący ze stadionu, 1957, TADEUSZ ROLKE, dzięki uprzejmości artysty
  Wystawa w warszawskiej Zachęcie to fotograficzny, nieoficjalny portret PRL-u. Zdjęcia nie pokazują ani rządowych ceremonii, ani głów państw, ani bohaterów propagandowych reportaży. Bohaterowie prezentowanych fotografii nie są w pracy - odpoczywają, swobodnie dysponują swoim czasem. Czy rzeczywiście? Fotoreporterzy biorący udział w wystawie pracowali dla każdego niemal rodzaju prasy dostępnej w PRL-u - od zapatrzonego w Zachód "Przekroju", przez estetyzującą "Polskę", gazety codzienne, tygodniki, pisma branżowe, po "Przyjaźń" - organ Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Zdjęcia pokazywane na wystawie powstawały jako ilustracje do artykułów, wywiadów, reportaży. Czasem "przy okazji" zleceń. (Wystawa "Czas wolny. Fotografie" 13.08 - 22.09)
 • Krzysztof Ołka, serwetka z obozu internowanych, 1982, ręczne wykonanie, wł. Muzeum Niepodległości w Warszawie
  Wystawa "Splendor tkaniny" w warszawskiej Zachęcie prezentuje tkaniny artystyczne w szerokim kontekście sztuki współczesnej i kieruje uwagę widzów na dziedzinę twórczości pozostającą w ostatnich dziesięcioleciach poza obszarem głównego zainteresowania czołowych instytucji wystawienniczych. Zarówno tytułowy splendor, kojarzony ze świetnością, bogactwem i władzą, oraz prezentacja w narodowej galerii sztuki, mają na celu przywrócenie tkaninie należnego jej miejsca w obrębie sztuk wizualnych. Wystawa prezentowana będzie do 19 maja 2013.