• Chłopiec żydowski sprzedaje opaski z gwiazdą Dawida
  "Choć możemy mówić o ciągłości przemocy wobec Żydów w II Rzeczpospolitej, w czasie Zagłady i po niej, aż do marca 1968 roku, wojna coś zmieniła w tej kwestii. Polskie społeczeństwo działało i jednocześnie było świadkiem własnego działania. Uczestniczyło w eksterminacji Żydów i widziało to uczestnictwo" - mówi w rozmowie z dziennik.pl Tomasz Żukowski, autor książki "Wielki retusz. Jak zapomnieliśmy, że Polacy zabijali Żydów".
 • Bronisław Erlich
  Ksiądz w lokalnej parafii miał tylko formularze aktów zgonu, a nie metryk urodzenia. Ciężko to było wytłumaczyć niemieckiemu żandarmowi. Bo jak powiedzieć takiemu chłopu z Hamburga: "no wie pan, nie było formularzy aktu urodzenia, to wypisano mi go na wzorze aktu zgonu". Szwagier Urbanowicza znalazł rozwiązanie – przekreślił słowo "zgonu" siedmioma kreskami pod linijkę i napisał odręcznie "urodzenia" – mówi "DGP" Ocalony Bronisław Erlich.
 • Ksiądz podczas mszy
  "Polski Kościół lubi chlubić się tym, że to już 1052 lata chrztu, tymczasem to jest katastrofa. W tym czasie Kościół polski wychował na swoim łonie herezję i schizmę. Polski Kościół w swoim podstawowym rdzeniu jest herezją" - mówi w rozmowie z dziennik.pl prof. Jacek Leociak, autor książki "Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie".
 • Krzysztof Jedlak
  Mamy prawo upominać, a nawet w granicach naszej jurysdykcji karać – jeśli tak postanowimy – tych, którzy twierdzą, że istniały polskie obozy śmierci albo że polski naród lub polskie państwo brały udział w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę. Nawet jeśli odmiennego zdania jest lider izraelskiej opozycji.
 • Aleja Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Yad Vashem, Jerozolima
  II wojna światowa była okresem nieustannej walki o życie. Mimo to bardzo wielu decydowało się, zamiast chronić siebie, udzielać jej innym. „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, czyli tytuł honorowy nadawany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, przyznawany jest właśnie bohaterom, którzy narażali swoje bezpieczeństwo, by ratować Żydów przed zagładą.
 • Niemiecki obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau
  "Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie" - taką myśl, której autorem jest filozof George Santayana, można znaleźć na jednej z tablic na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Utworzony przez Niemców latem 1940 roku, wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku jest jednym z najbardziej przejmujących namacalnych dowodów okrucieństwa II wojny światowej. Życie straciło tu ponad milion osób. Uduszonych w komorach gazowych, zakatowanych na śmierć, rozstrzelanych, zagłodzonych... To miejsce o nich przypomina.
 • Most nad ulicą Chłodną w Warszawie
  75 lat temu, 26 stycznia 1942 r., został otwarty do użytku most dla pieszych nad ul. Chłodną przy skrzyżowaniu z ul. Żelazną łączący tzw. duże i małe getto warszawskie. „Choć most jest symbolem tego, co łączy, to w tym przypadku symbolizował podział i zniewolenie Żydów” – mówi prof. Jacek Leociak.
 • Zmarł Filip Białowicz
  Ostatni z nielicznych ocalałych więźniów niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze (Lubelskie), uczestnik powstania w tym obozie – Filip Białowicz zmarł w USA. Miał 91 lat.
 • Szewach Weiss
  "Kiedy słucham polskich prezydentów, na przykład teraz Andrzeja Dudy na obchodach rocznicy powstania w getcie czy pogromu kieleckiego, to zgadzam się z nim nie tylko w każdym zdaniu, ale i w każdym słowie" - powiedział Szewach Weiss w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".
 • Auschwitz
  W połowie lutego rozpocznie się kolejny proces przeciwko byłemu strażnikowi z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 93-letni mężczyzna stanie przed sądem w Detmold w Niemczech.