• Ból głowy
  Zapalenie opon mózgowych to groźnie brzmiąca nazwa choroby, której nie da się zlekceważyć. W jaki sposób dochodzi do takiego zapalenia opon mózgowych, jakie są objawy i czy istnieje możliwość wyleczenia tej przypadłości?
 • GROŹNY WIRUS NIPAH. NIE MA NA NIEGO SZCZEPIONKI
  23-letni student to kolejna ofiara groźnego wirusa Nipah, który zaatakował w Indiach. Wywołuje wysoko śmiertelne zapalenie opon mózgowych oraz zapalenie płuc, czasem połączone z innymi stanami zapalnymi w organizmie. Zarazki przenoszą owocowożerne nietoperze. Z powodu wirusa Nipah zmarło w ostatnim czasie 14 osób w stanie Kerala na południowym zachodzie Indii. Kilkaset jest poddawanych kwarantannie.
 • Hodowla bakterii Klebsiella pneumoniae, potocznie zwanych New Delhi
  Coraz częściej słyszy się w Polsce o zakażeniach powodowanych przez oporną na wszelkie antybiotyki bakterię New Delhi. Pod tą geograficznie brzmiącą nazwą mogą się kryć różne bakterie. W walce z zakażeniami przez nie powodowanymi ważną rolę odgrywa zwykłe mycie rąk.
 • Pielgrzymi podczas Światowych Dni Młodzieży
  18-letnia mieszkanka Rzymu, która uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, zmarła w drodze powrotnej w poniedziałek w Wiedniu na zapalenie opon mózgowych. Zalecono profilaktykę osobom, które miały z nią kontakt.
 • Szczepionka
  Zaniepokojeni brytyjscy rodzice podpisują masowo petycję do rządu w sprawie rozszerzenia programu szczepień przeciwko zapaleniu opon mózgowych. Petycja, pod którą zebrano już 600 tysięcy podpisów, to efekt pojawienia się w internecie fotografii umierającej 2-letniej dziewczynki.
 • Dziecko w szpitalu
  W Toskanii we Włoszech półtora miliona osób zostanie niebawem zaszczepionych przeciwko zapaleniu opon mózgowych. Ta groźna choroba nie opuszcza tego regionu od ubiegłego roku i lokalne władze zaczynają mówić o jej epidemii.
 • Szczepionka przeciwko zapaleniu opon mózgowych
  Ta szczepionka uratuje życie dziesiątkom tysięcy ludzi na całym świecie. Będzie zapobiegać zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych typu B. Już wkrótce trafi do aptek.
 • Rośnie liczba ofiar po podaniu skażonego środka przeciwbólowego
  Liczba osób, które zmarły w Stanach Zjednoczonych na grzybicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych spowodowane skażonym sterydowym preparatem przeciwbólowym wzrosła do 23 - podał amerykański Ośrodek Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC).
 • Rośnie liczba ofiar z zapaleniem opon mózgowych
  Do 15 wzrosła w USA liczba chorych, którzy zmarli na grzybicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, spowodowane skażonym preparatem przeciwbólowym - poinformował Ośrodek Zwalczania Chorób Zakaźnych (CDC).
 • Skażony sterydowy preparat przeciwbólowy wywołał zapalenie opon mózgowych
  Kolejne cztery osoby zmarły w USA na grzybicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych spowodowane skażonym preparatem przeciwbólowym. Jak poinformowały we wtorek władze, choroba ta spowodowała już śmierć jedenastu pacjentów.