• Szczepienie
  Odnotowano kolejne przypadki zachorowań na odrę. Nowe ogniska choroby przyjechały do Polski z Ukrainy - za naszą wschodnią granicą na odrę zachorowało już 35 tys. osób. Jest to efekt całkowitego załamania programu szczepień.
 • Odra
  Nie ma leków, które zahamowałyby rozwój wirusa odry. Zarazić się możemy także na odległość np. przebywając w jednym autobusie z osobą chorą - podkreśla w rozmowie z PAP dr Paweł Grzesiowski, sekretarz Zespołu Ekspertów do Spraw Programu Szczepień Ochronnych.
 • Chore dziecko
  Odra to choroba zakaźna. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Atakuje najczęściej dzieci, ale może również pojawić się u osób dorosłych. Jeśli już przejdziemy odrę, to możemy być pewni, że nie zachorujemy na nią już do końca życia.
 • Odra
  W Polsce jest możliwy wzrost zachorowań na odrę z powodu rosnącej liczby przypadków tej choroby w Niemczech. Tak uważa doktor Paweł Grzesiowski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Na razie w naszym kraju odnotowano około 10 przypadków odry. W Niemczech około 700, w tym jeden śmiertelny.
 • Pielęgniarka przygotowuje szczepienie
  Odra, wysoce zakaźna choroba wirusowa jest groźna w każdym wieku, ze względu na ciężkie powikłania. Jeden chory przeciętnie zaraża nawet 18 osób - informują lekarze.