• Grzyby
  Grzyby, ze względu na dużą ilość zawartych białek, zwane są leśnym mięsem. Zawierają wiele witamin i soli mineralnych potasu, fosforu, wapnia, sodu i żelaza. Najlepiej spożywać je wkrótce po zebraniu, bo wtedy ich wartość odżywcza jest najwyższa - radzą eksperci z SGGW.
 • Grzyby
  Po ostatnich opadach deszczu i utrzymującej się wysokiej temperaturze, w lasach pojawiły się grzyby. Jak się okazuje, częściej ofiarami zatruć padają ludzie przeceniający swoją wiedzę o grzybach, niż ci, którzy zbierają je okazyjnie.
 • Grzyby marynowane
  Wczesna jesień to czas leśnych wędrówek, spacerów i bardzo popularnego w Polsce grzybobrania. Nic dziwnego – grzyby podnoszą i uszlachetniają walory smakowe zup, sosów i świątecznych dań. To prawdziwa uczta dla podniebienia, ale w pełni bezpieczna tylko dla tych, którzy się na grzybach znają. Spożycie trujących okazów w najlepszym wypadku może się skończyć poważnymi problemami żołądkowymi, a w najgorszym – nawet śmiercią.
 • Ból brzucha
  Jeśli po spożyciu grzybów wystąpią nudności, bóle brzucha, biegunka i podwyższona temperatura, należy natychmiast wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza – zaleca GIS. W przypadku zatrucia grzybami ważna jest szybka reakcja – podkreśla.
 • Szpital
  Matka i jej 16-letnia córka z Bydgoszczy zatruły się grzybami. Prawdopodobnie myślały, że to kurki. Dziewczyna jest w stanie śpiączki w Centrum Zdrowia Dziecka. Lekarze nie podają jednak więcej informacji na temat stanu jej zdrowia.
 • Grzyby to nie tylko przyprawa
  Co powiesz na jajecznicę z kurkami, borowiki duszone w śmietanie, a może smażone kanie? Te dania nie tylko kuszą smakiem, ale i walorami odżywczymi. Zobacz, jak zdrowe są grzyby.
 • Grzyby shiitake
  Jak odróżnić borowika od goryczaka, po czym poznać muchomora sromotnikowego? Czyli jakie grzyby zbierać, aby uniknąć zatrucia - można się dowiedzieć zwiedzając wystawę w warszawskim sanepidzie. Jak co roku można oglądać świeże okazy oraz atrapy i zdjęcia grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących.
 • Grzyby
  Sezon na grzyby w pełni. Wiele osób uwielbia poranne wyprawy do lasu po prawdziwki, podgrzybki czy kurki. Czy jednak zachowujemy przy tej czynności odpowiednią ostrożność?
 • Dziewczynka trzyma grzyby
  W zachodniopomorskich lasach zaroiło się od grzybów, pojawili się też pierwsi grzybiarze z koszami.
 • Czterolatka, której przeszczepiono wątrobę, została wybudzona ze śpiączki - informuje RMF FM. Andżelika po ciężkim zatruciu grzybami przeszła zabieg półtora tygodnia temu w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.