• Magdalena Rigamonti i Zbigniew Parafianowicz
  Dziennikarze "DGP", Magdalena Rigamonti i Zbigniew Parafianowicz, wśród nominowanych do Nagrody im. Dariusza Fikusa. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone 19 września.
 • Premier Beata Szydło na pokładzie rządowego embraera 175
  W miniony wtorek nasz dziennikarz wrócił z podróży do Londynu, w której towarzyszył m.in. pani premier. Poza informacjami o bardzo ważnych konsultacjach międzyrządowych przywiózł coś jeszcze. Gorzką refleksję. Otóż, obojętnie jak to ujmiemy, musimy przyznać, że w gruncie rzeczy wciąż jesteśmy na bakier ze zdrowym rozsądkiem. I to w tak istotnej kwestii, jak bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie i ich gości. Mimo najtragiczniejszych, jakie można sobie wyobrazić, i wciąż świeżych doświadczeń, o których nie sposób nie pamiętać.
 • Michał Potocki i Zbigniew Parafianowicz
  Wyborcy mają pamięć złotej rybki. Czasem wystarczy przeczekać, by potem być traktowanym jak nowy polityk – mówią Michał Potocki i Zbigniew Parafianowicz, autorzy książki „Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki”
 • Kadr z filmu "Wołyń"; fot. Krzystzof Wiktor
  Jedynie słuszna interpretacja ludobójstwa na Wołyniu stała się w Polsce dogmatem. Jej kanonizacja nie jest rzeczą korzystną dla polskiej historiografii. Jakakolwiek próba zniuansowania polskiej narracji spotyka się z krytyką, która przyjmuje ostry charakter. Potwierdza to polemika Zbigniewa Parafianowicza z moją recenzją - pisze Adam Balcer.
 • Okładka książki "Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę"
  Szwedka Jenny Nordberg i Polacy: Karolina Domagalska, Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki, Michał Książek, Paweł Piotr Reszka to autorzy najlepszych książkowych reportaży 2015 r. Potocki i Parafianowicz to autorzy "Dziennika Gazety Prawnej". 
 • "Wilki żyją poza prawem" Zbigniewa Parafianowicza i Michała Potockiego
  10 książek reporterskich, w tym osiem polskich autorów, nominowanych zostało do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Laureata poznamy 20 maja. W gronie nominowanych znalazła się książka dziennikarzy "Dziennika Gazety Prawnej": "Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę" Zbigniewa Parafianowicza i Michała Potockiego.
 • Zbigniew Parafianowicz
  W klasycznym dziele „Kontrowersje” Protagoras przekonuje, że o każdej rzeczy istnieją dwa wzajemnie sprzeczne sądy. Sofiści wierzyli w relatywizm, pragmatyzm i konwencjonalizm. Prawda zależy od punktu widzenia. Ważna jest wówczas, gdy jest praktyczna. Wszystkie twierdzenia mają charakter umowny. Są konwencją. 
 • Parafianowicz: Kariera jednego sloganu
  Referendum, w którym zadano nieaktualne pytanie, to tylko jeden z elementów montypythonowskiego scenariusza greckiego kryzysu - pisze w DGP Zbigniew Parafianowicz. Uważa on, że upadek Aten pokazuje, ze unia walutowa straciła wiarygodność, a upadek strefy euro wcale nie jest tylko teoretycznym scenariuszem.
 • Radosław Sikorski
  Problemem jeśli chodzi o wywiad dla Politico nie była szczerość Sikorskiego. Problemem jest to, że były szef strategicznego resortu potrzebował aż pół dnia, by uświadomić sobie, że nie było żadnej propozycji rozbioru Ukrainy. Najpierw sypał szczegółami, takimi jak świadomość Tuska, że jest nagrywany przez Putina, by w końcu przyznać, że zawiodła go pamięć. Sikorski nie ma wielu sojuszników w PO. Opozycja go nienawidzi. Pałac Prezydencki traktuje z dystansem. Słaba pamięć i ponury żart mogą go kosztować stanowisko.
 • Żołnierze ochotniczego batalionu Szachtar suszą kamizelki kuloodporne
  Kamizelki kuloodporne produkuje się domowymi metodami. O noktowizorach coraz częściej można tylko pomarzyć, żołnierze walczą w mundurach przeróżnych armii świata, a szef sztabu generalnego używa maila stworzonego na rosyjskim serwisie. Nic dziwnego, że morale ukraińskiej armii jest bliskie dna.