• Kobieta z noworodkiem
  Nowe organizacyjne standardy opieki okołoporodowej to kodeks praw pacjentki, tak by kobieta wiedziała, co jej przysługuje i co ją czeka w trakcie porodu i później - powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zakładają one m.in. obowiązkowe szkolenia pracowników szpitala.
 • Noworodek
  Trzy razy więcej znieczuleń przy porodach wykonują szpitale od lipca 2015 r., gdy NFZ zaczął dodatkowo finansować znieczulenie zewnątrzoponowe - wynika z danych NFZ przekazanych PAP. Od początku tego roku najwięcej znieczuleń wykonano na Mazowszu - 4 tys., a najmniej w Lubuskiem - 15.
 • Poród
  W czasie ciąży kobieta doświadcza skrajnych emocji – od podekscytowania i radości, po niepokój, a nawet paniczny lęk. Największym źródłem strachu jest perspektywa bólu podczas porodu i ewentualnych komplikacji. Najskuteczniejszym sposobem uśmierzania bólu przy porodzie jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Korzystanie z niego nie jest regułą, ale w dużej mierze wpływa na decyzję o rodzeniu siłami natury.
 • Poród
  Prawa kobiet ciężarnych i rodzących są naruszane w zakresie dostępu do znieczulenia zewnątrzoponownego - napisał RPO Adam Bodnar do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, prosząc o działania prowadzące do rozwiązania problemu.
 • Poród
  Na koniec ubiegłego roku dostęp do znieczulenia farmakologicznego w poszczególnych województwach był znacznie zróżnicowany - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich na podstawie danych NFZ. Zdaniem rzecznika problemem jest m.in. brak anestezjologów.
 • Kobieta w ciąży trzyma wyniki badania USG
  Ograniczony dostęp do badań genetycznych, nieinformowanie pacjentek o ich prawach, nie zapewnienie im warunków intymności i wsparcia psychologicznego - to problemy, które nadal pojawiają się w zakresie opieki okołoporodowej Polek. W czwartek rozmawiano o tym w Biurze RPP.
 • Poród
  Po zmianie sposobu refundacji znieczuleń jest więcej. Ale prawie połowa z nich miała miejsce na Mazowszu i w Małopolsce.
 • Projektowane rozporządzenie definiuje zalecane metody łagodzenia bólu porodowego
  Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia, które określa model stosowania znieczulenia podczas porodu, w tym - znieczulenia zewnątrzoponowego. Poznaj go.