• Badanie ginekologiczne
  Zaledwie co trzecia Polka poddaje się badaniom cytologicznym pozwalającym wcześnie wykryć lub zapobiec rakowi szyjki macicy. To zdecydowanie za mało - alarmują eksperci.
 • Fotel ginekologiczny
  Skuteczność programów wczesnego wykrywania raka piersi i szyjki macicy na Lubelszczyźnie była niewielka – ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Kontrola wykazała m.in. to, że mniej kobiet zgłasza się na cytologię, a zachorowalność na nowotwory wzrosła.
 • Kobieta leży z bólem brzucha
  Rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo, dlatego tak ważne jest systematyczne wykonywanie badań cytologicznych - przekonują lekarze i resort zdrowia.
 • Kobieta u lekarza
  W sobotę i w niedzielę w specjalnym cytobusie stojącym obok Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie każda kobieta będzie mogła wykonać bezpłatnie badanie cytologiczne. Badania wykonywane będą w ramach VIII Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Piękna, bo zdrowa".
 • Kobieta
  Badanie przesiewowe raka szyjki macicy w Polsce nie ma sensu, przynajmniej w tej postaci, w jakiej jest prowadzone. Lepiej byłoby sfinansować szczepienia chroniące przed wirusem HPV – ocenił we wtorek w Warszawie dr hab. Bogdan Michalski z Katowic.
 • Kobieta cierpi na ból brzucha
  Przynajmniej co kilka miesięcy odwiedzasz fryzjera? Chodzisz na manicure? Do kosmetyczki? Dlaczego więc tak trudno pamiętać ci o tym, by raz w roku umówić się na wizytę u ginekologa? Przecież tutaj stawka jest dużo wyższa niż zadbany wygląd – to twoje zdrowie, a nawet życie. Dzięki regularnym badaniom wiele typowo kobiecych chorób można wykryć we wczesnym i w pełni wyleczalnym stadium. To dotyczy także raka.
 • Wizyta u lekarza
  Rak szyjki macicy jest jednym z groźniejszych nowotworów - co roku dotyka blisko 4 tys. Polek. Wiele chorych, u których zbyt późno zdiagnozowano niepokojące zmiany, umiera. Tymczasem proste działania profilaktyczne - regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie cytologii - pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu i szybkie podjęcie leczenia, a tym samym powrót do zdrowia.
 • Nastolatka ma problem
  W profilaktyce antynowotworowej liczą się regularne badania. Warto wiedzieć, kiedy należy umówić się na pierwszą wizytę u ginekologa i kiedy trzeba wykonać pierwszą cytologię.
 • Rak szyjki macicy często diagnozoany jest za późno
  Codziennie pięć Polek umiera z powodu raka szyjki macicy. Jest to nowotwór, który rozwija się latami, nie dając żadnych objawów.
 • Rak płuc najczęstszym nowotworem u kobiet
  Rak jest główną przyczyną śmierci Polek w wieku średnim. Ponad 40 procent zgonów u kobiet między 45. a 64. rokiem życia następuje z powodu nowotworów. To ponad dwukrotnie więcej, niż z w wyniku chorób układu krążenia. Takie są wyniki najnowszego raportu " Nowotwory złośliwe w Polsce".