• Państwo polskie jest odpowiedzialne za wiele śmierci z powodu nowotworów - NIK w miażdżącym raporcie wylicza wszystkie grzechy systemu, lokujące Polskę w grupie państw, w których na raka umiera się najczęściej.
 • NOWOCZESNY ANGIOGRAF TRAFIŁ DO SZPITALA WE WŁOCŁAWKU
  Pracownia Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca otwarta w piątek we włocławskim szpitalu imienia księdza Jerzego Popiełuszki zajmować się będzie diagnostyką i leczeniem zaburzeń rytmu serca. Nowoczesny angiograf, jaki wraz z systemem do obsługi pacjentów trafił do szpitala i nowej pracowni, pozwala na przeprowadzenie inwazyjnych badań w zakresie badania jam serca, aorty i naczyń wieńcowych z użyciem promieni rentgenowskich i kontrastu.
 • Badanie krwi
  Nadzór nad laboratoriami medycznymi jest niewystarczający; zdarza się, że na skutek nieprawidłowości w badaniu, pacjenci otrzymują błędne wyniki - ocenia prezes KRDL Elżbieta Puacz. Resort zdrowia zapewnia, że zauważa problemy diagnostyki i pracuje nad egzekwowaniem jakości badań.
 • Kobieta w ciąży
  Wkrótce będzie możliwe monitorowanie przebiegu ciąży bez potrzeby odwiedzania przychodni czy szpitala. Wszystko dzięki technologii wykorzystującej sieć oraz telefony komórkowe.
 • Dr n. med. Marzena Dębska
  "Nie tak dawno operowaliśmy serce płodu u Polki mieszkającej na stałe w Anglii. Była tam zakwalifikowana przez lekarzy do przerwania ciąży. Dowiedziała się o nas, o Szpitalu Bielańskim i możliwości leczenia. Zrobiliśmy prenatalną plastykę zastawki, po czym urodziła w Londynie zdrowe dziecko" - opowiada w rozmowie z Magdaleną Rigamonti dr n. med. Marzena Dębska.
 • Nie zawsze suplementy diety są zdrowe
  Suplementy diety są w Polsce coraz bardziej popularne. Największym zainteresowaniem cieszą się te, które wspomagają odchudzanie. Drugie w kolejności są witaminy. Informacji na temat suplementów poszukujemy najczęściej w internetowych wyszukiwarkach lub polegamy na doświadczeniach znajomych. Tymczasem – jak ostrzegają eksperci – takie podejście może przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku.
 • Lekarz ogląda skan mózgu
  Medycy rodzinni dostali na przełomie roku gigantyczną podwyżkę. Wywalczyli ją, zamykając gabinety i prowadząc burzliwe negocjacje z ówczesnym ministrem zdrowia, Bartoszem Arłukowiczem. Tymczasem NFZ nie rozlicza lekarzy pierwszego kontaktu z liczby badań zlecanych pacjentom oraz wydatków poniesionych na ten cel. To oburza ekspertów.
 • Mężczyzna u lekarza
  Tak uważają uczestnicy warszawskiego IV Forum Pacjentów Onkologicznych. Przede wszystkim usprawnienia wymaga system informatyczny. Nowe rozwiązania wprowadzono od stycznia.
 • Trening
  Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dorosła osoba powinna poświęcać 5 godzin tygodniowo na umiarkowane ćwiczenia fizyczne. Specjaliści mówią jednak, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności konieczna jest dokładna analiza stanu zdrowia. Aby zwrócić uwagę na problem profilaktyki sportowych kontuzji oraz powikłań kardiologicznych, dziennikarz sportowy Przemysław Iwańczyk wraz z siatkarzem Michałem Bąkiewiczem wspólnie poddali się badaniom funkcjonalnym, które porównały stan zdrowia olimpijczyka oraz sportowca-amatora.
 • Szpital
  Większa rola lekarzy rodzinnych w wykrywaniu nowotworów i szybka diagnostyka - to główne założenia tzw. rządowego pakietu onkologicznego, które podczas konferencji prasowej w Suwałkach, przedstawił wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann.