• Publiczny system lecznictwa, a także rola samorządów w tworzeniu programów zdrowotnych – między innymi te kwestie zostaną poruszone podczas dziesiątego Europejskiego Kongresu Gospodarczego
 • Obraz tomografii mózgu
  Regularne mierzenie pulsu (tętna) jest prostą metodą, która pozwala wykryć migotanie przedsionków i zapobiec udarowi mózgu z powodu tej arytmii – przypominają eksperci z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
 • Badanie EKG serca
  Inteligentną koszulkę tekstylną do pomiaru EKG, przeznaczoną dla pacjentów w trakcie rehabilitacji kardiologicznej, opracowała łódzka firma Inovatica. Wyniki pomiarów można odczytać na smartfonie lub tablecie, a dzięki podłączeniu do internetu lekarze mogą stale, zdalnie monitorować pacjentów.
 • Starszy mężczyzna u lekarza
  Mężczyźni najczęściej chorują na choroby układu krążenia i nowotwory. Często lekceważą profilaktykę lub czekają do momentu, gdy pojawi się ból. A powinni wiedzieć, które badania należy wykonywać bez względu na wiek.
 • Co osłabia serce?
  Serce statystycznego mieszkańca Polski jest średnio o 6 lat starsze od niego samego. Jak wynika z badań, wiek serca statystycznej Polki przewyższa jej wiek metrykalny o 4,5 roku. Wiek serca statystycznego Polaka to aż 7 lat więcej niż wskazuje metryka.
 • Centrum Expo XXI
  Rośnie wartość rynku kongresowego w Polsce i Europie, a z nim zapotrzebowanie na nowe obiekty. Największy w Polsce wschodniej powstaje w Targach Kielce. Będzie gotowy w połowie 2013 roku.
 • Siedziba GlaxoSmithKline
  GlaxoSmithKline, największy zagraniczny inwestor w branży farmaceutycznej i 11. największy polski eksporter, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego weźmie udział w debacie poświęconej wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką i szansom wynikającym z rozwoju innowacji.
 • Wynalazek polskich naukowców pomoże chorym na serce
  Wygląda jak typowa waga łazienkowa, ale w przeciwieństwie do niej nie tylko waży, lecz też m.in. mierzy wysycenie krwi tlenem i zawartość wody w organizmie. Taką inteligentną wagę, przydatną m.in. chorym na serce, opracowali uczeni z Politechniki Gdańskiej.
 • Inteligentna pidżama będzie monitorowała stan zdrowia pacjenta
  Naukowcy z Hiszpanii zbudowali system, pozwalający na monitorowanie stanu pacjentów szpitala w czasie rzeczywistym. Jego głównym elementem jest koszulka z zainstalowanymi czujnikami. System, w razie stanu alarmowego, wysyła automatycznie SMS-a do lekarza.
 • Złość i gniew podnoszą ryzyko zawału
  Wybuchy złości i gniewu u osób po zawale serca częściej doprowadzają do kolejnego ataku. Z kolei śmiech i wszelkie pozytywne emocje przedłużają życie - przekonywali specjaliści podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który trwa w Paryżu.