• Załamany mężczyzna
  Od 50 do 70 proc. zakażonych wirusem HIV Polaków nadal nie zdaje sobie sprawy, że jest nim zainfekowanych; to największy taki odsetek w Unii Europejskiej – wyjaśnia Irena Przepiórka ze Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądźmy razem”.
 • Zrozpaczona kobieta
  Gdy włączałam dyktafon, jeszcze nie wiedziałam, jak bardzo tragicznej opowieści przyjdzie mi wysłuchać. 29-letnia Ania od 8 lat jest nosicielką wirusa HIV. Została zakażona w trakcie swojego „pierwszego razu”, który odbył się wbrew jej woli. Dla wielu kobiet takie połączenie zdarzeń to chyba najgorsze, co można sobie wyobrazić, ale w jej przypadku to tylko część okropności, których doświadczyła. Oto jedna z najtrudniejszych życiowych historii, jakie usłyszałam.
 • Korytarz
  W Europie ogółem spada zachorowalność i liczba zgonów z powodu gruźlicy, więcej natomiast jest przypadków tej choroby wśród uchodźców, więźniów i osób z wirusem HIV – wykazał najnowszy raport Europejskiego Centrum Kontroli Chorób (ECDC).
 • Telefon
  2 stycznia ruszyła infolinia dla osób zakażonych wirusem HIV i ich bliskich. Do końca roku telefonujący pod numer 800 14 14 23 mogą uzyskać informacje na temat przebiegu i terapii oraz profilaktyki zakażeń HIV. Informacji udzielać będą konsultanci, którzy sami są nosicielami wirusa.
 • Czerwona wstążka - symbol solidarności z nosicielami HIV
  To nie jest historia lekka, łatwa i przyjemna. To historia człowieka, który 30 lat temu zakaził się wirusem HIV, bo, jak mówi, nagrabił sobie...
 • Czerwona kokardka
  Pierwszego dnia Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie” organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS, po ulicach Warszawy przejechały samochody wyświetlające na fasadach budynków „Czerwoną kokardkę” – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.
 • Badanie w kierunku HIV
  Wykrycie zakażenia HIV jest możliwe dzięki wykonaniu badania przesiewowego. Można je wykonać w czasie Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV, który zaczyna się w piątek 25 listopada.
 • Test na obecność HIV
  Na jednym z chińskich uniwersytetów pojawiły się automaty, w których można kupić test na obecność wirusa HIV. Studenci podeszli do tego z rezerwą i twierdzą, że kupno takiego testu jest dość krępujące. Wynika to głównie z faktu, że osoby zarażone wirusem HIV są piętnowane i wyrzucane na margines społeczeństwa. Studenci mają nadzieję, że automaty będą impulsem do dyskusji na temat groźnego wirusa, a w konsekwencji większej akceptacji chorych osób.
 • Badanie krwi w ciąży
  Ministerstwo Zdrowia będzie przypominać personelowi medycznemu, że kobiety w ciąży mają prawo do bezpłatnego, dwukrotnego badania w kierunku HIV - poinformował Rzecznik Praw Dziecka.
 • Niemowlę w szpitalu
  System ochrony dzieci przed możliwością zakażenia HIV jest nieszczelny - alarmuje rzecznik praw dziecka Marek Michalak. W piśmie do ministra zdrowia zwraca uwagę, że badania w kierunku HIV kobietom w ciąży zleca mniej niż 30 proc. lekarzy położników.