• euro pieniądze
  Spowolnienie w strefie euro może być chwilową zadyszką. Ale jeśli gospodarki naszych głównych partnerów już hamują, ochłodzenie koniunktury nas nie ominie.
 • pieniądze banknoty
  W ubiegłym roku z tytułu podatku od towarów i usług do kasy państwa wpłynęło rekordowe 156,8 mld zł – o ponad 30 mld więcej niż w 2016 i jednocześnie o 13,3 mld zł więcej, niż zapisano w ustawie budżetowej. Rząd przekonuje, że ten sukces należy przypisać urzędnikom Ministerstwa Finansów i skarbówki. Ale czy na pewno tylko im? Uszczelnienie faktycznie poprawiło dochody z podatku, choć nie tak mocno, jak chwali się fiskus. – Odpowiada ono za 12,5 mld zł wpływów ekstra – szacuje Credit Agricole.
 • pieniądze
  W przyszłym roku też mamy szansę na wzrost gospodarczy rzędu 4 proc. Choć w drugiej jego połowie wynik będzie nieco mniej imponujący.
 • Polski złoty
  Po ubiegłorocznym spowolnieniu gospodarki nie ma już śladu. GUS wstępnie oszacował, że PKB w II kw. zwiększył się realnie o 3,9 proc. rok do roku. To symbolicznie lepszy wynik, niż przewidywali ekonomiści, których prosiliśmy o przygotowanie prognoz, ale też nieco niższa dynamika wzrostu niż w pierwszych trzech miesiącach roku. Między styczniem a marcem gospodarka zwiększyła swoją wartość o 4 proc.
 • Spadające wykresy
  Dyrektorzy przedsiębiorstw działających w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach oceniają w grudniu koniunkturę gorzej niż przed miesiącem - wynika z komunikatu GUS.
 • Początki optymizmu w branży IT
  Podwyżek płac nie będzie, za to co piąte przedsiębiorstwo planuje zwolnienia.
 • Zwolnienie z pracy
  Kryzys coraz mocniej uderza w polskie przedsiębiorstwa. Coraz więcej ludzi traci pracę, a nic nie zapowiada poprawy. Zdaniem ekspertów stopa bezrobocia może przekroczyć aż 14 proc.
 • Wykres pokazujący wzrost
  Dane o niemieckiej gospodarce są lepsze, niż spodziewali się analitycy. Odczyt indeksu PMI, który określa koniunkturę w Niemczech wskazuje, że coraz lepiej dzieje się w przemyśle i usługach naszego zachodniego sąsiada.
 • Spadający wykres - zdjęcie ilustracyjne
  Mały biznes zaczął odczuwać spowolnienie gospodarcze. Już niemal 300 tys. firm postanowiło je przeczekać. W pierwszym półroczu działalność zawiesiło prawie 33,2 tys. firm. W rezultacie uśpionych przedsiębiorstw jest już ponad 287,4 tys., czyli o 13,1 proc. więcej niż w końcu ubiegłego roku – wynika z krajowego rejestru podmiotów gospodarki REGON, prowadzonego przez GUS.
 • Angela Merkel
  Niemiecka kanclerz Angela Merkel podkreśla, że nie ma cudownego środka na walkę z kryzysem. Zdaniem niemieckiej polityk, należny skupić się na jego przyczynach. Zredukować zadłużenie i poprawić pozycję konkurencyjną - powiedziała Merkel.